Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Horea Liliana
Data: 09 July 2024Bună ziua! Am fost diagnosticata cu osteoscleroză difuză la cervicala, există tratament, Menționez că am o tumoră maligna la tiroida și am făcut 3 ședințe de iod. Mulțumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Daca va referiti la "osteoscleroza difuza" , atunci, ce puteti face este sa duceti o viata cat mai normala, dieta, miscare, soare, fara fumat si la nevoie (durere/discomfort) fiziochinetoterapie.
Brasoveanu Violeta
Data: 09 July 2024Bună ziua, în urma cu 4 ani am fost operata de hernie de disc L5 S1,cu dusmetru de 6.3mm Acum am început sa am iarăși niște dureri groaznice la care am făcut un rmn la recomandarea medicului.. Discopatie lombară joasa etajata,la nivel L5 S1,cu debord discal posterio și preforaminal dreapta 5mm ce determina conflict pe rădăcină S1 dreapta intrarahidian. Discopatie cetvico-dorsala etajata fără conflict radicular.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Ati trecut deja printr-o operatie, poate daca nu aveti deficit motor ci doar dureri, poate incercati de data aceasta tratament conservator si cand se mai amelioreaza durerile faceti ceva kinetoterapie pentru intarirea coloanei.
Nicola
Data: 09 July 2024RMN col.cervicală - Protuzii discale paramediane stg C3-C4 cu compresiunea sacului dural și conflict disco-radicularC4stg preforamenal. Complex disc-osteofite posterioare C5-C6 procident intraforamenal bilateral cu contact biradicularC6(D>S). Am diplopie(pareză nerv 6 oculomotor)ochi dr din iunie 2023 . Am făcut investigații orl, neurologie, cardiologie, stomatologie fără să se depisteze cauza. Problema de la col. cervicală poate fi cauza diplopiei ?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu.
Toma Doina
Data: 09 July 2024Buna seara Am și eu o problema:am picioarele reci tot timpul,dacă stau cu aerul condiționat pornit în camera trebuie sa-mi pun ciorapi mai groși ca altfel ma ia frigul în tot corpul. Alta problema ar mai fi ca am arsuri la picioare,mai mult la piciorul drept,imi amorțesc degetele și am și dureri dar suportabile. Sunt f.suparata de aceasta stare neplacuta pe care o am de vreo 3 ani;la început era o faza mai ușoară dar pe zi ce trece se înrăutățește. Spuneti-mi ce am de făcut,în ce direcție s-o iau? Va mulțumesc, Doina Toma
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Ce descrieti dvs. aduce a neuropatie consultati un neurolog, si poate un diabetolog.
Gabriela
Data: 08 July 2024Buna ziua, M-am trezit intr-o zi cu mana si piciorul slabite(hemipareza cf diagnostic).treptat mi-a trecut mana si acum piciorul(dupa 3 saptamani) Am facut rmn cerebral si s-a constatat doar leziuni deminealizante supratentoriale juxtacorticale fronto-parietale bilaterale,posibil vasculodegenerativ-de corelat clinico biologic Punctie lombara-ok Igm pozitiv la Borelia-urmeaza test de confirmare aniticoagulant lupic-usor pozitiv Ce credeti ca ar putea fi?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Este bine ca hemipareza s-a ameliorat. Daca se confirma infectia cu Borelia, urmati tratamentul cu strictete. Dupa tratamment si negativare mai repetati RMN.
Cristina
Data: 07 July 2024Bebelina mea de un an , o lună și 3 zile sa lovit cu capul de unitazul din baie (wc) , din acea clipa am opservat o borta in cap, dupa care se tot infla, (mentionez, nu a plins mult, nu a varsat, zero singerari). Eu ca mama sunt extrem de panicata, tremur toata, sunt in Franta, aici medina e rea(putin spus), nu cunosc limba si nu ma pot deplasa acum la spital, sa fi stiut limba sunam pompierii. Ce sa fac? La ce medic pot apela pentru un control total la cap??? Va rog ajutatima! Multumesc mult!!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Sunati / Chemati salvarea, acum! Daca nu ati facut-o pana acum! Peste tot se ofera serviciu de urgenta gratuit!
VAMAN CRISTINA
Data: 07 July 2024Buna dimineata! Sora mea a avut un accident acasa, o infectie mare in corp, glicemie 500, a lesinat si a cazut, a doua zi de spitalizare i-a amortit piciorul stang, si a facut o semipareza la laba piciorului.Are si o rana in spatele genunghiului.Este supraponderala si a stat in pozitie orizontala pe partea stanga mult timp.Nu se poate misca, are putina forta.Intrebarea mea este urmatoarea: Daca o fortez sa se miste prin casa ajutata de cadru pot sa fac mai rau , sau miscarea e indicata chiar daca o doare.piciorul este si foarte umflat de la genunghi in jos.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Dvs. descrieti mai multe evenimente trebuiesc luate pe rand. 1. Glicemia trebuie normalizata. 2. Hiperglicemia sau traumatismul pot contribui la “semipareza”. Trebuie vazut ce este cu traumatismul si daca a stat mult in pat nemiscata trebuie avuta in vedere si o posibila tromboflebita. Dupa lamurirea acestor lucruri si este bine (fizic si mental), si se poate misca fara sa o doara, atunci intra in discutie slabirea in greutate si miscarea care in acest context sunt benefice.
Ana Maria
Data: 07 July 2024Buna ziua! Numele meu este Ana Maria si sunt din Constanta. Vinerea aceasta voi fi operata de schwanom situat in zona cotului(4 cm) si imi este foarte frica. Umflatura am descoperit o in luna decembrie, a crescut intre timp si m am decis sa ma operez deoarece doare la atingere. In rest,nu am alte simptome decat o usoara lipsa de forta la degetul mic si inelar. Imi este foarte frica de durerea de dupa operatie. Din ce am citit pe net,durerea este greu de suportat,iar bratul nu il voi putea folosi o perioada lunga de timp(asta mi a zis si doctora). Sunt foarte anxioasa,am o stare de rau numai cand ma gandesc pa ce va fi dupa...☹️ Va rog sa imi spuneti ce inseamna de fapt aceasta operatie si cat de dureroasa este(poate aflu si alte informatii decat cele oferite de doctora mea). Va multumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Tumora in marea majoritate cazurilor este benigna. Banuiesc ca ati facut RMN si toate cele, diagnosticul fiind corect. Tumora trebuie indepartata pana nu lezeaza si mai mult nervul sau in foarte rare cazuri poate degenerate in ceva mai rau. Operatia este relativ simpla se excizeaza tumora in totalitate din teaca nervului ulnar, si se lasa intact nervul care se va reface. Cele mai bune informatii trebuie sa le obtineti de la chirurgul dvs., riscuri, beneficii, tehnica operatorie si evolutia postoperatorie. Banuim ca a mai facut asemena operatii, asa ca nu ar trebui sa fie o problema. Rugati-va pentru o operatie reusita si o vintecare cat mai rapida. Durerea se poate trata cu medicamente si veti avea nevoie si de recuperare neuromotorie, va fi ok.
Mraz Cristina
Data: 07 July 2024Multumesc mult pentru raspuns! Am făcut investigații RMN și ANGIORMN și nu există compresie vasculara asupra nervului trigemen. Am fost la o dna dr. neurochirurg și mi-a spus că ar trebui să fac procedura de compresie percutana cu balon. Însă îmi este teamă de această procedură, mai ales că ar trebui repetată la 1-2 ani. Nu înțeleg de ce se merge pe distrugerea nervului și nu pe refacerea lui. Multumesc mult pentru amabilitate și răspuns.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Daca ar fi fost o compresie vasculara pe trigemen, cu o operatie reusita (sunt si tehnici microvasculare si stereotactice) , plus o vindecare buna fara cicatrice compresiva, rezultatele sunt foarte bune > 4 ani sau definitiv rezolvat. Exista insa si multe alte cauze care ar trebui depistate sau este de nautura idiopatica (nu se cunoaste cauza). Tratamentul de baza este cel medicamentos si are rezultate in majoritatea cazurilor . Mai sunt si diverse proceduri in completarea medicatiei. In ultimii ani tendinta este sa nu se distruga nervul pentru a se evita un sindrom cumplit / mai rau: anesthesia dolorosa. Astfel se prefera tehnici care nu distrug nervul cum ar fi tehnica de care vorbiti ”baloon compression” . Este o tehnica delicata, necesita expertiza speciala pentru reusita; intradevar am vazut recidive la 2 ani. Am putut participa la asemenea procedura in Anglia, in echipa era si un neuroradiolog (procedura se facea sub sub ananestezie generala si ecran radiologic, cu incidente speciale cu un aparat radiologic performant). Sunt doar cateva centre in Anglia unde se ofera asemenea proceduri (se comprima ganglionul trigeminal la baza craniului exact atat cat sa-l amorteasca si nu sa-l distruga), asta, intrucat pentru a avea experienta/ rezultate se doreste sa se faca un nr suficient de cazuri - in aceasta clinica, aprox. 100 proceduri/ pe an.
Mraz Cristina
Data: 07 July 2024Multumesc mult dl. doctor. Probabil va trebui să fac și eu această procedură. Toate cele bune!
Dr. Marius Sintean
Si dvs.!
Cotici Luiza
Data: 05 July 2024Mulțumesc frumos Dn doctor să fiți binecuvântat și toate cele bune vă doresc!
Dr. Marius Sintean
Multumesc si eu. Doamne ajuta!
Teodora Crace
Data: 05 July 2024Vacrog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti parerea dv Am o “durere”, presiune, care pleaca din zona cervicala stanga, si merge de-a lungul capului spre tampla si in spatele ochiului Lucrul asta trebeaza de cca o luna, durerea nefiind permanenta RMN de col cervicala arata asa: IRM COLOANA CERVICALA Protocol: sagT1, T2, STIR , axial T2 , cor STIR Articulatiei atloido-axoidiene de aspect normal. La nivelul C2-C3: nu se vizualizeaza anomalii nici osoase nici discale. La nivelul C3-C4: modificari degenerative osoase, discopatie degenerativa si debord discal global fara semne de compresie radiculara. La nivelul C4-C5: modificari degenerative osoase, discopatie degenerativa si debord discal global fara semne de compresie radiculara. La nivelul C5-C6: modificari degenerative osoase, discopatie degenerativa si debord discal postero-lateral drept masurat la 2mm fara semne de compresie radiculara. La nivelul C6-C7: modificari degenerative osoase, discopatie degenerativa si debord discal postero-median masurat la 2mm fara semne de compresie radiculara. Nu se vizualizeaza anomalii de semnal intramedulare nici semne de mielopatie. Fara semne de stenoza de canal cervical. CONCLUZIE: La nivelul C5-C6: debord discal postero-lateral drept masurat la 2mm fara semne de compresie radiculara. La nivelul C6-C7: debord discal postero-median masurat la 2mm fara semne de compresie Ce ar trebui sa fac? Va multumesc mult
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! RMNul arata mai degraba lezini pe dreapta decat pe stanga si deci putin probabil sa cauzeze cefaleea de stanga. Deci, daca nu s-a remis deja cu antalgicele obisnuite puteti efectua un consult neurologic, respectiv oftalmologic..
Simon Maria
Data: 05 July 2024Buna ziua am facut un Rmn si va rog frumos sa-mi spuneti ce inseamna prezenta unor modificari degenerative osteodiscartrozice moderate, etajate C4-C 7, inclusiv interapofizare, asociind prezenta unor ancose pe peretele anterior al sacului tecal
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu va spuneti varsta, dar cel mai probabil aceste "modificari degenerarative" apar in contextul ei, nu sunt grave, sunt incipiente dar pot cauze dureri si neplaceri. Ceva kinetoterapie nu ar strica.
Crisitna
Data: 05 July 2024Fetita mea de 6 ani in 25 .4 a avut fractura humerala , ia pus mana in ghips 3 saptamani, in 17.5 ia luat ghipsu jos, de atunci are 7 saptamani si cotu pare a nu fi la loc, se poate remedia prin kinetoterapie sau ce ar trebui facut?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, mergeti in consult la ortopedie (chirurgie) pediatrica.
Vlad Natalia
Data: 05 July 2024Buna seara domn doctor.Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu o lamurire.Din luna noiembrie ma confrunt cu o problema.o contractura musculara pe partea stinga a gitului.aparuta in perioada in care am fost diagnosticata cu mixedem.Intre timp problema tiroidiana sa rezolvat insa contractura musculara persista.ACum ce ma ingrijoreaza este faptul ca de vreo 2 luni pe acest muschi mi a aparut un mic nodul.iar durerea imi radiaza uneori in bratul sting si in ceafa pe aceiasi parte. Ce sa fac.la ce medic.cu ce specializare ar trebui sa merg
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! va sugerez sa mergeti la endocrinologul dvs. sa va faca o ecografie sa vada ce fel de nodul este: tiroidian, chistic ? Si va trimite el mai departe.
Irina Marcovici
Data: 05 July 2024Am probleme de sanatate m-a diagnosticat cu aorta normal calcificata si la o radiografie la umar mi-a gasit tendonul calcificat! Ce pot sa fac medicul nu mi-a prescris nici un tratament! Multumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna Ziua! Posibil sa aveti o periartrita scapulo-humerala, Optiuni: medic de familie si va trimite el mai departe la fiziokinetoterapie sau ortopedie, dupa cum este cazul.
Gheorghe Sofia
Data: 04 July 2024Bună ziua! Duminică pe 30 Iunie am avut un accident ușor zic eu de mașină. Eram pe trecere, era verde și am vrut sa trec dar a venit un domn grăbit cu viteza mica ce-i drept și ma trântit la pământ. Pe mine de la pieptul stâng a început sa ma tina, iar de ieri durerea sa dus la subraț ul stâng. Acum ceva timp pe partea dreapta am avut Herpes Zoster.E posibil ca după acel soc avut duminica sa repara Herpesul Zoster? Mulțumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Pentru dureri toracice stangi cu iradiere in brat, este bine de consultat medicul (de familie, urgenta, cardiolog) cat mai repede. Recidiva de Zona Zoster apare in conditii de rezistenta imunitara scazuta a organismului, de obicei in aceiasi zona dar poate surveni si in alte zone.
Tatiana
Data: 04 July 2024Salutare multstimate doctor ! Vă apreciaz enorm munca d.stră online!!! Vă rog un sfat, ce tratament naturalist aș putea administra p.ru tratarea instabilității vertebrale pe segmentul c3...c7 !? Mulțumesc anticipat!!!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu cunosc nimic mai natural decat o postura normala si exercitii medicale care sa fortifice coloana: vertebre, discuri, articulatii, ligamente si muschi. De adaugat, greutate corespunzatoare, fara fumat si o dieta sanatoasa - mai fara grasimi si carne rosie.
Rotaru Lucia-Cristina
Data: 04 July 2024Buna ziua! Am facut mai multe RMN-uri, in urma carora s-uau gasit multiple leziuni demielinizante cerebrale si cervicale. Va atasez rezultatul ultimului RMN. Va mentionez si prezenta unei neuroborelioze. Ati puea sa imi "traduceti" rezultatul ultimului RMN?Modificari de statica a coloanei cervicale. Discopatii cervicale si toracale usoare. Minime HDT5 si HDT8 pe linie mediana in contact noncompresiv cu maduva toracala retrograda Multiple leziuni medulare de tip demielinizant inflamator cronic, fara placi active medulare Posibile usoare modificari de tip mielopatie secundare discartrozelor la nivelle discale T5, T8. Revin cu aceeasi întrebare/îngrijorare - leziunile demielinizante ascund O SM sau o neuroborelioza? Deja un medic neurolog intentioneaza sa ma trateze de SM, altul infectionist exclude SM-ul si intentioneaza un grafic de tratament cu antibiotice. Nu mai știu ce este de făcut...
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! 1. Neuroborleoza: ati avut in istoric muscatura de capuse, pete roz/rosiatice pe piele? Sunt multiple teste serologice sau la nevoie - de lichid cefalorahidian care sa lamureasca daca ati avut sau nu o infectie (ele se pot repeta pt a exclude o eroare de laborator). 2. Cereti "second opinion" la alt radiolog si neurolog. Este vorba de sanatatea dvs. si daca inteleg bine: nici nu prea aveti acum, in prezent, simptome alarmante ci un RMN = alarmant! Deci mai aveti timp pentru cercetat.
Gheorghe Sofia
Data: 04 July 2024Pe mine ma doare deasupra pieptului stâng dar nu are nici o iradiere în bratul stâng, domnule doctor. O fi durere musculara pe care am simțit-o imediat după accident ca și când ma ținea. Oricum ma doare genunchiul stâng și îmi intepeneste dacă stau la masa sau în pat. Ma doare coloana lombara și îmi afectează și mersul, cobor scările dar la urcat ma doare lombara. Am cotul stâng suturat, mai am o săptămână de așteptat sa mi se scoată firul de sutura. Ma mai dor mușchii spatelui. Cu timpul îmi va trece, știu asta!
Dr. Marius Sintean
Foarte bine - atitudine pozitiva si de bun simt Atunci v-am raspuns deja “ Recidiva de Zona Zoster apare in conditii de rezistenta imunitara scazuta a organismului, de obicei in aceiasi zona dar poate surveni si in alte zone.“
Dodenciu ion
Data: 04 July 2024Bună seara.Rmn coloană lombara nativ; secvente utilizate: sagital T2 şi T1, axial T2 Rezultat: Fara anomalii de aliniament, la nivelul corpurilor vertebrale toracale inferioare si lombare. Deshidratare discala L4/L5 si L5/S1, cu pensare de spatiu articular intervertebral si hiposemnal discal T2. La nivel L4/L5 fisura discala radiala asociata cu extruzie discala centrala cu amprenta pe fata ventrala a sacului dural si discreta stenoza de recesuri laterale, fara conflict discoradicular evident La nivel L5/S1 protruzie discala centrala cu amprenta pe fata ventrala a sacului dural, fara conflict discoradicular evident Con medular cu semnal si pozitie normale. Concluzie/Recomandari: Modificari degenerative, discartrozice, cu hernii discale lombare L4/L5, L5/S1. Ce înseamnă acest rmn și ce trebuie făcut pe viitor,ce îmi recomandati . Va mulțumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu sunt modifficari majore pe RMN, dar ele trebuie judecate in functie de contextul clinic. In functie de asta se fac recomandarile terapeutice, kineto terapie, schimbari in mod de viata.
Valentin Todoran
Data: 03 July 2024Bună ziua , de vreo două zile am o durere insuportabilă la laba piciorului stâng, a început prima dată de la degetul mic, apoi a urcat până în partea de sus a labi, apoi la degetul mare în lateral și apoi în toată laba, nici nu pot călca pe el
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Din descrierea facut greu de spus de unde vine, aveti nevoie de consultatie si investigatii.
Sima Tania
Data: 03 July 2024Buna ziua, V-am contactat via email, urma sa merg la un consult neuro după care sa discut cu dumneavoastră. Am fost la acel consult, într-adevăr ezit și evit operația, în măsura în care înțeleg ca nu este absolut necesară și pot apela la variante de ameliorare a durerilor, fără alte riscuri. Totuși, medicul neurochirurg mi-a recomandat o radiografie CL. Lombara în flexie și extensie, deoarece exista o instabilitate a vertebrelor care strâng nervii, daca am înțeles bine. Spuneți-mi, va rog, care considerati dvs ca ar putea fi pașii de urmat în cazul meu? Hemangioame hepatice RMN coloana lombara (29/02/2024) : spondiloliza pars L5 bilateral cu listeza L5-S1 grad III (peste 50%) cu edem osos adiacent zonei de conatct L5-S1 tip Modic I, cu stenoza foraminala bilaterala cu conflcit radicular bilateral, hernie intraspongiosa platou superior L4 Dexa (03/04/2024) : osteoporoza (L1-L2-L3) Spondiloliza pars L5 bilateral cu spondilolisteza L5-S1 grad III
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Spondilolistezisul > 50% este important, DAR din RMNul trimis de dvs. citez “ posterolistezis grad II L5-S1 (10mm) “ ?! Apoi, si chirurgia poate fi cauza de instabilitate, probabil ca v-a spus-o si dl doctor. Opinia mea vi-am transmis-o in baza documentelor prezentate. Cu atat mai mult ca sunteti din Timisoara, defapt, ati beneficia de o consultatie.
Moti Sorina
Data: 02 July 2024Buna ziua. Am facut in 01.07.2024 RMN coloana toracala nativ. Si am acest rezultat, dar nu stiu ce reprezinta. REZULTAT IRMc oloanat oracalan ativ: Corpvi ertebraali liniatlia margineap osterioarafa, rat asari. Catevad eshidratadrii scale tajate. Catevah emangioamien trasomaticein, fracentimetrice. Farap rotruziisahue rniid iscale. Farac ompresiunrai diculare. Faras tenozefo raminale. Canarl ahidianfa ram odificardie calibru. Conm edulafra ram odificardie aspecst is emnal. Faram odificarpia tologicdee semnalla niveluml usculaturpiia ravertebraslep inale. Multumesc frumos.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Imi pare rau dar este ne lizibil. Luati rezultatul si CD-ul si mergeti la neurologul care vi la recomandat.
Mari
Data: 02 July 2024Am facut EMG si a iesit ok , fara leziuni la nivelul bratelor ! De cand au început durerile , m am ales si cu o stare anxioasa , si cu mici fasciculatii , care zvârnesc in mai multe parti ale corpului... sunt usoare , nedureroase si tin cateva secunde . Pot fi de la starea anxioasă?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Banuiesc ca mi-ati mai scris. Da, in cadrul anxietatii, pot apare si simptome de genul celor descrise. Incercati sa luati medicatie anxiolitica, detasati-va mintea de la problema si incercati un comportament= miscari normale; luati aminte la dictonul “funcția intrtine organul”.
Staicu Mariana
Data: 02 July 2024Bună ziua, sufăr de neuropatie periferica in urma unei fracturi de glezna, operata, cu implanturi. Nervul peronier a fost lezat/incarcerat. Am arsuri mari, deși iau Gabaran , Thiossen și Milgamma N. de câteva luni bune.Nu știu încotro să o mai iau din pricina arsurilor/usturimilor. Va rog să-mi spuneți ce ar trebui sa mai fac. Mulțumesc frumos! PS. Am făcut și fiziokinetoterapie. Mulțumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna seara! Cu cat a trecut mai mult timp de la operatie cu atat este mai serioasa problema. S-ar putea sa fie mai mult decat o neuropatie periferica. Ce ati facut pana acuma este bine dar se pare ca este insuficient. Trebuie maximalizat / excaladat tratamentul. S-ar putea sa fie o forma a sindromului de durere complexa regionala sau mai pe romaneste : cauzalgie / sindrom Sudeck . Care presupune un tratament intens si de durata. Rezultatele cele mai bune sunt in formele incipiente. Mentionati diagnosticele de mai sus medicilor dvs. pentru a fi luate in considerare / excludere. P.S. Af fi de dorit ca la ora asta “incarcerarea” nervului peronier sa fie rezolvata complet/ cat mai bine si este de evitat orice reinterventie/ chirurgie asupra lui. Cu alte cuvinte trebuie ajutat nervul sa se refaca. Terapia de recuperare este lunga si complexa (multimodala). Daca se confirma diagnosticul, trebuie sa gasiti medic cu experienta sau preocupari in asa ceva, cautati dr. neurolog sau specialist in terapia durerii.
Dura mariana
Data: 02 July 2024Am luat sudecxa vro 3 luni sa simt rau și tremur cum scap
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Aveti nevoie de o consultatie la medicul specialist.
P. Cristina
Data: 02 July 2024Bună ziua, în urma unor proceduri pentru mijloc, tecar, parafină, ultrasunet, laser, curent mi s-au reactivat durerile de mijloc pentru care venisem la recuperări. Menționez ca am tulburări ale discului lombar și ale altor discuri intervertebrale cu radiculapatie , modificări cu caracater degenerativ l4-l5/l5-s1 reieșite la RMN. În prezent fac injectabil cu dexketoprofen, și iau naproxen și mydocalm oral dar nici o îmbunătățire, în momentul în care mă ridic din pat sau scaun, încep dureri groaznice. Ce aș putea lua da scap de aceste dureri în momentul în care mă ridic… înainte de proceduri aceste dureri reveneau doar la efort fizic, bănuiesc ca nu mi-au priit procedurile. Mulțumesc!!
Dr. Marius Sintean
Buna seara! Din pacate, nu sunteti singura in scenariul acesta, trebuie rabdare crescuta/ diversificata medicația si la nevoie niste infiltratii (preferabil cu vizualizare radiologica sau ecografica). Cand se linistesc durerile este nevoie de “ cu raspundere si simtul masurii “ kinetoterapie (gimnastica medicala pentru intarirea coloanei) si mai putin fizio ; adica parafina, laser si alte cele.
Cotici Luiza
Data: 02 July 2024Bună ziua! Azi în urma unei ecografii abdominale am descoperit o pata pe rinichiul drept hemangiom /Angiolipom acesta ar fi rezultatul și doctora mi. A prescris sa îmi dea mai departe sa facă un Ct ptr a vedea. Acum vroiam sa știu dacă ar fi o problemă gravă și dacă m. Ar afecta. Anul trecut când am făcut ecografia abdominala nu aveam asa ceva de la ce credeți dvs ca a putut apărea? Multumesc frumos și aștept cu nerăbdare răspunsul dvs
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Ar fi bine sa faceti CT-ul sau RMN pentru excluderea unei probleme mai serioase si linistea dvs, asta cu atat mai mult ca cat ati fi mai in varsta. Despre ecografii: ele depind mult de ecografist, performanta aparatului si cat aer /apa si alte artefacte se regasesc in abdomen la momentul examinarii. Deci, acum un an conditiile ar fi putut sa fie alfel decat cele de acum. Variante posibile: sa fi fost existenta si atunci sau nu si,,, (a aparut intre timp); sau eroarea de citire sa fie acum, in prezent. Oricum, un hemangiom evolueaza lent in ani de zile sau putea fi chiar de la nastere. Hemangiomul este o tumora vasculara benigna. Cred ca CT daca-l faceti poate ar fi bine sa fie cu contrast sau mai puteti incerca o ecografie performanta pentru confirmare.
Elena
Data: 01 July 2024Buna ziua , Am durere ,presiune mai exact si o arsura la nivelul spatelui . Am facut rmn iar rezultatul a fost chiste raticulare la L2-L3 ,si L3,L4 ,si modifocari de statica vertebrala Am cazut in urma cu foarte multi ani ,dureri de moment atunci ,insa acum apar tot ai des aceste arsuri si presiune locala uneori si transpiratii in zona cervicala la efort. Motiv pentru care am ajuns la rmn ,ce parere aveti ,? Este nevoie de investigatii mai amanuntite
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Da, si inca ceva, cand spuneti spate - la ce zona va referiti? RMNul prezentat face referiri la L2-4, deci la zona lombara = spate jos, in zona rinichilor.
Geta Risciuc
Data: 01 July 2024Sunt operată de cancer la sîn din 2021 și de 2 zile am arsuri în zona operată și nu știu ce să fac, și ul este extirpat, ce ar trebui sa fac
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! In primul rand trebuie sa mergeti la oncolog si va va ajuta cu durerea sau va directioneaza mai departe la specialist.
Rotaru Lucia-Cristina
Data: 01 July 2024Buna ziua! Am facut mai multe RMN-uri, in urma carora s-uau gasit multiple leziuni demielinizante cerebrale si cervicale. Va atasez rezultatul ultimului RMN. Va mentionez si prezenta unei neuroborelioze. Ati puea sa imi "traduceti" rezultatul ultimului RMN?Modificari de statica a coloanei cervicale. Discopatii cervicale si toracale usoare. Minime HDT5 si HDT8 pe linie mediana in contact noncompresiv cu maduva toracala retrograda Multiple leziuni medulare de tip demielinizant inflamator cronic, fara placi active medulare Posibile usoare modificari de tip mielopatie secundare discartrozelor la nivelle discale T5, T8
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Cred ca va referiti la - minime Hernii de Disc Toracal 5 si Toracala 8, care ating dar nu comprima maduva.
vvynnya
Data: 01 July 2024Domnule doctor, va scriu pentru un raspuns de confirmare si incurajare. Dupa o luna de durere care radia pe picior si 2 crize in care mi s-a ‘blocat’ piciorul, in luna ianuarie am trecut printr-o operatie de disc lombara. In urma celor 2 crize care au avut loc cu 3-4 zile inainte de operatie, am ramas cu intepaturi la nivelul talpii piciorului si deasupra lui. Doctorul neuro-chirurg a afirmat ca e vorba de sechele de dinainte de operatie, avand nervul afectat, care vor trece in timp ... sau nu. La cererea mea, acum 2 saptamani am repetat RMN-ul in care apar informaţii noi, diferite de primul. -deborduri discale circumferentiale L3-L4 si L4-L5, cu artroze zigapofizare si hipertrofii de ligamente galbene asociate, ce determina contacte radiculare preforaminale L5 bilateral; -debord circumferential L5-S1, ce determina contacte radiculare preforaminale S1 bilateral (dr>stg); -modificari Modic I platouri vertebrale adiacente discului L5-S1. Concluzii: Deborduri discale circumferentiale etajate de la L3 la S1. Este vorba despre o recidiva? Am facut ceva gresit? Ce ar putut sa se schime in cateva luni? Aceasta situatia ma ingrijoreaza profund. La ce fel de specialitate medicala trebuie sa ma duc? Va multumesc pentru timpul acordat.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Situatia prezentata de dvs., este complexa si descrisa sumar/ incomplet este greu de formulat o opinie, aveti nevoie de o consultatie la specialist pentru reevaluare. Ca sa vorbim de recidiva trebuie facute comparatii cu rmn-ul vechi si tipul de operatie facut. Ce de obicei nu inteleg pacientii si nici nu li se explica clar, este ca o operatie de regula adreseaza un disc eventual mai multe, considerate a fi cel mai PROBABIL cauza simptomelor, DAR nu se opereaza toate discurile. Durerea , uneori isi are originea in alte structuri vertebrale, poate sa doara mai multe discuri sau de exemplu niste articulatii/ ligamente intervertebrale sa fie cauza durerii, etc. Specialitati= neurochirurgie, neurologie, terapia durerii.
Madalina Ionescu
Data: 30 June 2024Bună Am furnicături in ambele tălpi și in mușchii tibiali și slăbiciune dureroasa muschii tibiali. Slabiciunea este prezenta 2-3 zile, apoi dispare, dar dupa cateva zile revine. La Emg s-au observat modificări nespecifice, în legătură cu segmentele L3-L4. Rmn coloana lombara are următoarea concluzie: deborduri discale lombare cu atingeri disco-radiculare intraforaminale in spatiile L4 L5 si L5 S1. Am mers deja la 3 neurologi, toti spun ca RMN-ul este bun, modificările sunt nesemnificative. Ultimul chiar mi-a recomandat un antidepresiv. Sunt extrem de frustrata, sunt sigura ca nu de ordin psihic este problema. Îmi puteți spune părerea dvs., va rog? Mulțumesc.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Regret sa va spun ca daca ati vazut deja 3 neurologi, denota ca nu sunteti un caz usor si ca aveti nevoie de un consult amanuntit care sa constitue baza unui tratament. Daca rmn- ul este “RMN-ul este bun, modificările sunt nesemnificative.” va dati seama ca trebuie cautate si alte cauze sau interferente.
Cazan Nina
Data: 30 June 2024Bună ziua domnule doctor, mă numesc Cazan Nina și am făcut o operație de spondilolistezis cu șuruburi și plăcute de titan in 24 mai 2024, după dureri insuportabile în următoarele zile, operația a fost desfăcută sub pretext că un șurub a migrat și a trebuit repozitionarea șurubului.Am avut dureriari in continuare dar după 3zile de perfuzii cu de toate au cedat.A trecu de-atunci o lună dar nici o zi fara dureri,piciorul drept pt.care m-am operat nu mă mai doare dar a rămas amorțit.Domnul doctor zice că e nor mal să persiste și câteva luni amorțeala.Acum piciorul stâng care nu m-a durut niciodată în viața mea a devenit calvarul meu,de sus din încheietură și din lateralul șoldului am o durere insuportabilă, nu m-ai pot.Mi-a dat primele 10 zile de la externare: dicloreum,midocalm și doreta.Am mers să-mi scoată firele și i-am spus că durerea persista ,mi-a dat vimovo,gabaran și doreta.Am fost acum a treia oară și mi-a dat tiossen și doreta.Durerile au început să fie și când stau in pat,ceea ce până acum nu se întâmpla,ce mă sfătuiți să fac domnule doctor că sunt disperată?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Vreau sa pun accentul pe doua, defapt 3 lucruri. 1. Mergeti la doctorul care v-a operat pentru o reevaluare si un diagnostic legat de piciorul stang. 2. Ce fel de recuperare medicala faceti? Aveti nevoie de calmante si recuperare medicala/ kinetoterapie dupa o asemenea operatie. Si 3, intodeauna este posibiltatea celei de a doua opinii (dar aveti grija ca cel de al doilea medic sa fie cel putin la fel de bun!).
Marinela
Data: 30 June 2024Buna ziua, in urma cu 2 luni am facut o tromboflebita,am urmat tratamentul insa am inca un cheag de sange in remisie.Am primit de la dl. dr. tratament cu Eliquis 5mg , o pastila/zi si Vessel due F 250USL, doua pastile/zi. Avand in vedere ca in Ro nu avem antidot la acest anticoagulant, in cazul unei hemoragii mari( accident...etc) cum se poate opri aceasta hemoragie?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Inainte de o operatie sau procedura sangeranda Eliquis se opreste 48- 72 ore: medicul decide in functie de starea rinichiului si a ficatului sau coexistenta altor boli. Uneori este necesara administrarea de heparina (LMH) in acest interval. Daca aveti o sangerare mergeti la doctor (spital) si in functie de gravitatea situatiei vi se pot administra derivate de sange.
jojan calin
Data: 30 June 2024Capete femurale de configuratie normala, simetrice, cu semnal omogen. Cavitatea acetabulara este regulata bilateral, cu minime osteoscleroza subcondrala. Coxartroza incipienta bilateral cu ingustarea spatiului articular. In regiunea gluteala dreapta, la limita examinarii, se pune in evidenta edem si colectie lichidiana lamelara de pana la 7 cm la nivelul unor fibre marginale ale muschiului gluteal mare drept, asociate cu edem celular subcutanat. In rest, structurile musculare ale micului bazin sunt simetrice si nu prezinta modificari patologice. Vezica urinara omogen opacifiata, fara ingrosari focale de perete sau formatiuni protruzive in interior, prezinta aspect diverticular la nivelul peretelui posterior, cu baza larga de pana la 4 cm si contur neregulat, polilobat Prostata heterogena, cu diametru transvers de 47 mm. Ampula rectala normala. Fara adenopatii patologice.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Aveti o descriere a unui rmn (banuiesc) dar nu si o intrebare.
Condruz Marian
Data: 30 June 2024Bună ziua! De ceva timp, am început să am dureri în zona cervicala cât și în cea lombara, disconfort, mai ales când stau mult timp așezat pe scaun, pentru ca sunt nevoit din cauza jobului fiind cond.auto autobuz, cu program zilnic de 8 - 10 h, fără pauze de odihna și de recuperare, rar... câteva minute (5-10 minute) asta dacă permite traficul din București, sunt perioade în care nu te ridici de pe scaun și timp de doua ore, după care se sta câtva minute și... iar așezat pe scaun și tot asa... În fine.,pentru asta am făcut o investigație RMN și arata asa: Tulburari de statica cervicala cu rectitudinea coloanei si scolioza dextroconvexa,retrolistezis C3/C4,respectiv lombara cu reducerea lordozei si scolioza dextroconcava. Corpuri vertebrale cu dimensiuni normale, cu modificari parcelare de transformare adipoasa. Osteofite anterioare si laterale la multiple niveluri. Discuri intervertebrale din câmpul de examinare în hiposemnal T2, cu aspect deshidratat. Cateva imagini cervicale net conturate, cu diametre sagitale de maxim 9/7 mm la nivel C6, care prezinta hipersemnal in ponderatie T1 si T2-aspect sugestiv pentru hemangioame. Protruzie disco-osteofitica circumferentiala la nivel C3-C4,comprima usor cordonul medular si determina conflicte discoradiculare intraforaminal C4 bilateral. Hernie disco-osteofitica posterioara la nivel C5-C6 de 18/5,5mm(diametre axiale),comprima cordonul medular si determina conflicte discoradiculare preforaminal C6 bilateral. Hernie disco-osteofitica posterioara la nivel C6-C7 de 19/5mm(diametre axiale),comprima cordonul medular si determina conflicte discoradiculare preforaminal C7 bilateral. Mici protruzii discale posterioare la nivel T12-L1,L2-L3 fara conflicte disco-radiculare. Hernie discala foraminala dreapta la nivel L1-L2 de 15/4,5mm(diametre axiale), ingusteaza gaura de conjugare si determina conflicte disco-radiculare intraforaminal L1 dreapta si preforaminal L2 dreapta. Hernie discala foraminala dreapta la nivel L3-L4 de 10/4mm(diametre axiale), ingusteaza usor gaura de conjugare si determina conflict disco-radicular intraforaminal L3 dreapta-asociaza o mica fisura anulara. Hernie discala foraminala stanga la nivel L4-L5 de 13/5mm(diametre axiale), ingusteaza usor gaura de conjugare si determina conflict disco-radicular extraforaminal L4 stanga-asociaza o mica fisura anulara. Protruzie discala circumferentiala la nivel L5-S1,ce determina conflicte discoradiculare extraforaminale L5 bilateral. Con medular la L1. Cordon medular cu aspect in limite normale. Concluzie: Protruzie disco-osteofitica la nivel C3-C4 cu conflicte discoradiculare. Hernii disco-osteofitice la nivel C5-C6,C6-C7 cu conflicte discoradiculare. Hernii discale la nivel L1-L2,L3-L4,L4-L5 cu conflicte discoradiculare. Protruzie discala la nivel L5-S1 cu conflicte discoradiculare. Protruzie disco-osteofitica la nivel C3-C4 cu conflicte discoradiculare. Hernii disco-osteofitice la nivel C5-C6,C6-C7 cu conflicte discoradiculare. Hernii discale la nivel L1-L2,L3-L4,L4-L5 cu conflicte discoradiculare. Protruzie discala la nivel L5-S1 cu conflicte discoradiculare. Ce este de făcut în cazul meu? Ce recomandați ca să nu se agraveze și mai rău, mai ales ca resimt disconfort din ce în ce mai mult. Mulțumesc anticipat!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Coloana vertebrala lombara si cervicala sunt cele mai solicitate si aci apar cel mai adesea modificari degenerative. Concluzia rmn-ului dvs.: “ Concluzie: Protruzie disco-osteofitica la nivel C3-C4 cu conflicte discoradiculare. Hernii disco-osteofitice la nivel C5-C6,C6-C7 cu conflicte discoradiculare. Hernii discale la nivel L1-L2,L3-L4,L4-L5 cu conflicte discoradiculare. Protruzie discala la nivel L5-S1 cu conflicte discoradiculare. Protruzie disco-osteofitica la nivel C3-C4 cu conflicte discoradiculare. Hernii disco-osteofitice la nivel C5-C6,C6-C7 cu conflicte discoradiculare. Hernii discale la nivel L1-L2,L3-L4,L4-L5 cu conflicte discoradiculare. Protruzie discala la nivel L5-S1 cu conflicte discoradiculare. Peste tot unde scrie “conflicte discoradiculare” este un potential focar de durere. CE SA FACETI? Dvs aveti deja raspunsul : sa nu mai fiti asa sedentar si sa faceti mai multa miscare care sa implice si mobilizarea coloanei. Inteleg ca statul pe scaun si in vibratiile masinii sunt apanajul serviciului dvs., dar daca nu puteti face nimic in aceata privinta incercati urmatoarele sugestii. Invatati niste exercitii fizice medicale pentru coloana de la kinetoterapeuti si le exersati a capat de linie si stationari mai lungi. Aveti grija la greutate: cate calorii mâncați si calitatea dietei se recomanda mediteraniana/ vegetala. Nu fumati. Dupa servici si in weekenduri faceti plimbari, bicicleta, exertiile (sala) de care v-am spus. Daca apare o durere mai importanta mergeti la doctor (neurolog/ fiziokinetoterapeut) mai degraba mai repede decat mai tarziu.
Corniciuc Catalina
Data: 29 June 2024Buna dimineața! Lucrez că order picker,deci în fiecare zi ridic multe kg ( fructe ,legume , detergenți etc) in Olanda de 8 luni ...am 27 de ani ,54 kg... Am o lună de zile de când simt o durere in partea stângă jos (inghinal) ... Am făcut aici analize ,inclusiv o ecografie abdominală..iar doctorul nu a văzut nimic anormal ... Este posibil sa fie.o hernie inghinala și să nu se vadă la mine ecograf ? Sunt speriata și nici nu știu unde să o apuc.. Vă mulțumesc frumos!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Deduc ca sunteti femeie tanara si aveti o munca fizica mai grea. Pe langa hernii sa va ganditi la afectiuni in sfera ginecologica/ intestinala dar si probleme la coloana vertebrala - aici un rmn/ consult neurologic v-ar fi de folos.
Bacu Constantin
Data: 29 June 2024Concluzii rmn : Aplatizarea lordozei lombare. Incipiente modificări degenerativ-artrozice. Mica extruzie discală L4-L5 fara conflicte radiculare. Extruzie discală L5-s1 cu conflict radicular s1 drept. Ușoară stenoza foraminala stânga L5-s1. Recomandat consult neurochirurgical. Durere lombara de 5 luni amorțeli și furnicături la ridicarea din poziția șezut. Fără dureri după perioada de întindere in pat. La ce sa mă aștept și cum sa procedez pentru a nu ajunge pe masa de operație?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Pana nu aveti deficit motor - nu aveti indicatie clara de operatie. In plus aveti dureri si amorteli lombare care nu au iradiere in jos pe picior si mai ales in talpa si degetul mic, drept (“ Extruzie discală L5-s1 cu conflict radicular s1 drept.“). Deci, tratament conservativ: medicatie antiinflamatoare si neurotropa, eventual infiltratii/ blocaje nervi (ghidate radiologic sau ecografic) si fizioKINETOTERAPIE. Chiar daca durerea cedeaza mai repede vinderarea naturala dureaza luni de zile. Si daca o operate reuseste (cu o indicatie corecta) recuperarea tot cu kinetoterapie se face in saptamani/ luni de zile.
Lefca ioana
Data: 29 June 2024Ce pot face daca stau la pat si nu ma mai por ridica pe picioare ca nu le mai pot muta sa pot merge, precizez ca am vertebra l4 tasata de unde trebuie sa stai la pat cel putin 3 luni.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Luati legatura iarasi cu neurochirurgia sa va faca o rapid o vertebroplastie pentru a va mobiliza/ merge cat mai repede.
Alexa constantina
Data: 29 June 2024Bună ziua. Problema este că am dureri de picioare numai noaptea se înfierbânta si nu ma lasă să dorm. Ultima investigație este un EMG si spune: Sindrom radicular lombar multinivel L3/L4-L5, bL5-S1 bilateral cu traseu neurogen activ L4-L5 L5 S1 pe stânga. Am 60 ani. Ce pas trebuie să fac să primesc un tratament adecvat. Mulțumesc anticipat pentru ajutor.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Luati legatura cu dr. neurolog care v-a facut EMG-ul sa va completeze investigatiile si sa va dea un tratament sau daca este cazul sa va trimita la neurochirurg.
Mraz Cristina
Data: 29 June 2024Bună ziua! Ca urmare a unui implant dentar( molar maxilar), m am ales cu o frumoasă nevralgie de trigemen atipică ( dureri permanente). Fiți amabil, tot am citit că se pot face infiltratii pentru a mai ameliora durerea, în ce zonă se fac aceste infiltratii și cu ce substanțe?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Cu infiltratiile la nerv trigemen nu este de joaca. Aveti nevoie de un diagnostic cat mai exact si in functie de particularitatile cazului dvs. pe langa medicatie se pot oferi si diverse proceduri diagnostice si terapeutice.
Murărașu Denisa
Data: 28 June 2024Bună ziua ! Am spondiloza cervicală la T1 și T2 .Hernie de disc la L4 cu L5.Și scolioză.De două săptămâni am o senzație de arsură în spatele capului pe dreapta. Când stau pe spate pe pat dispare după un timp.Când mă ridic reapare .Ce poate determina această senzație de arsură ? Există vreun remediu ? ȘI mai simt ca și cum smulg câte un fir de păr (ca o pișcătură pe alocuri .Mulțumesc anticipat ! Cu stimă !
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Aveti nevoie de un consult neurologic sau terapia durerii care sa evalueze aceasta noua durere. Afectiuni cronice ale coloanei cum ar fi spondiloza cervicala si scolioza raspund bine la kinetoterapie (adica exercitii medicale à la long).
Irina
Data: 28 June 2024Buna ziua. Revin. Am 32 ani. Am efectuat consult cardiologic, a fost prima masura la debut. Va multumesc..cum as putea lua legatura cu dvs?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Lasati un scurt mesaj cu numele dvs si in cateva cuvinte ce doriti si va contactam noi (eu). Folositi nr telefon cu care ati fost notificata de raspuns. Multumim si noi pt aprecieri!
Brait Florica
Data: 28 June 2024Multumesc frumos pt raspuns...intradevar nu v-am descris durereacum o simt...deci in partea dreapta toracal e f mare durerea,acolo ma bocheaza...a-si fi tare recunoscatoare pt un eventual raspuns...multumesc anticipat
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! In intrebarea precedentaprezentati un RMN lombar. Deci daca durerea este toracal dreapta, ea nu este regaseste in rmn -ul amintit! Este posibil ca datorita unor dureri lombare sa apara si disfunctionalitati si deficit de mobilitate a coloanei toracal. Ar fi utile o radiografie toracica ( pentru screening-ul si altor cauze) si fiziokinetoterapie. Daca nu se rezolva, aveti nevoie si de alt rmn.
Pavel Ofelia
Data: 28 June 2024Mulțumesc pentru răspuns sunteți într-adevăr un mare medic cu mare empatie pentru bolnavii. Să vă dea D-zeu o viață lunga,fericită și plină de sănătate.
Dr. Marius Sintean
Multumesc! Sanatate pentru toata lumea! Doamne ajuta!
Gheorghe Gabriela
Data: 28 June 2024Buna ziua! Am si eu urmatorul rezultat. Rmn recent: L4-L5- hernie paramediana stanga masurand 12/6,5 mm cu aspect stabil, ce determina amprentarea sacului dural si ocuparea recesului radicular stang, asociind conflict radicular cu radacina L5 de aceeasi parte, respectiv contact radicular L4 extraforaminal stanga. L5-S1- protruzie discala posterioara mediana cu amprentarea sacului dural si contact radicular S1 bilareral (dreapta>stanga) la nivelul recesurilor laterale, respectiv L5 extraforaminal stanga. Pt hernia 6,5 mm la L4 mi-au zis ca trebuie sa ma operez. La L5-S1 mi-au zis ca nu au ce sa-i faca momentan si ca mai intai trebuie rezolvat la L4. Pe langa durerile pe picior stang pe care le am din luna februarie de max 1 luna am putine si pe dreptu- dureri surde pe tibie, pe pulpa in partea din fata insotite de mici amorteli. Daca ma operez la L4, ce fac cu L5-S1, ma asteapta o noua operatie pe viitor sau se poate trai cu protruzia aceasta? Va multumesc mult!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! In cazul dvs. imi este greu sa ma pronunt fara sa vad si RMNul. Important este de evaluat leziunea de la L5/S1 care daca contribuie la durerea de acum, s-ar putea ca operatia de la L4/5 sa nu rezolve totalmente problema. Daca nu aveti deficit motor ci doar durere puteti incerca si un tratament nechirurgical sa vedeti daca nu reusiti sa rezolvati ambele dureri sau mai intrebati si alt neurochirurg.
GHEOEGHITA
Data: 28 June 2024Buna seara, in urma unei investigati EMG, baiatul meu are o denervare activa, ce sfat puteti sa mi dati? De doua luni se plange de slabibciune musculara si oboseala cronic. Multumesc
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Trebuie sa mergeti la dr. neurolog pentru diagnostic si tratament.
Dodenciu ion
Data: 28 June 2024Bună seara, am 40 de ani și mi-au ieșit următoarele: IRM coloană lombara nativ; secvente utilizate: sagital T2 şi T1, axial T2 Rezultat: Fara anomalii de aliniament, la nivelul corpurilor vertebrale toracale inferioare si lombare. Deshidratare discala L4/L5 si L5/S1, cu pensare de spatiu articular intervertebral si hiposemnal discal T2. La nivel L4/L5 fisura discala radiala asociata cu extruzie discala centrala cu amprenta pe fata ventrala a sacului dural si discreta stenoza de recesuri laterale, fara conflict discoradicular evident La nivel L5/S1 protruzie discala centrala cu amprenta pe fata ventrala a sacului dural, fara conflict discoradicular evident Con medular cu semnal si pozitie normale. Concluzie/Recomandari: Modificari degenerative, discartrozice, cu hernii discale lombare L4/L5, L5/S1
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Dvs. Nu puneti nici o intrebare, nu stiu ce as putea sa va spun; doar imi prezentati un rmn cu modificari degenerative usoare.