Cere consultatie

Intrebari si Raspunsuri

Dr. Marius Sintean va raspunde!
Ai o intrebare pentru Dr. Sintean?

Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.

vvynnya
Data: 01 July 2024

Domnule doctor, va scriu pentru un raspuns de confirmare si incurajare. Dupa o luna de durere care radia pe picior si 2 crize in care mi s-a ‘blocat’ piciorul, in luna ianuarie am trecut printr-o operatie de disc lombara. In urma celor 2 crize care au avut loc cu 3-4 zile inainte de operatie, am ramas cu intepaturi la nivelul talpii piciorului si deasupra lui. Doctorul neuro-chirurg a afirmat ca e vorba de sechele de dinainte de operatie, avand nervul afectat, care vor trece in timp ... sau nu. La cererea mea, acum 2 saptamani am repetat RMN-ul in care apar informaţii noi, diferite de primul. -deborduri discale circumferentiale L3-L4 si L4-L5, cu artroze zigapofizare si hipertrofii de ligamente galbene asociate, ce determina contacte radiculare preforaminale L5 bilateral; -debord circumferential L5-S1, ce determina contacte radiculare preforaminale S1 bilateral (dr>stg); -modificari Modic I platouri vertebrale adiacente discului L5-S1. Concluzii: Deborduri discale circumferentiale etajate de la L3 la S1. Este vorba despre o recidiva? Am facut ceva gresit? Ce ar putut sa se schime in cateva luni? Aceasta situatia ma ingrijoreaza profund. La ce fel de specialitate medicala trebuie sa ma duc? Va multumesc pentru timpul acordat.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Situatia prezentata de dvs., este complexa si descrisa sumar/ incomplet este greu de formulat o opinie, aveti nevoie de o consultatie la specialist pentru reevaluare. Ca sa vorbim de recidiva trebuie facute comparatii cu rmn-ul vechi si tipul de operatie facut. Ce de obicei nu inteleg pacientii si nici nu li se explica clar, este ca o operatie de regula adreseaza un disc eventual mai multe, considerate a fi cel mai PROBABIL cauza simptomelor, DAR nu se opereaza toate discurile. Durerea , uneori isi are originea in alte structuri vertebrale, poate sa doara mai multe discuri sau de exemplu niste articulatii/ ligamente intervertebrale sa fie cauza durerii, etc. Specialitati= neurochirurgie, neurologie, terapia durerii.