Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Staicu Mariana
Data: 02 July 2024Bună ziua, sufăr de neuropatie periferica in urma unei fracturi de glezna, operata, cu implanturi. Nervul peronier a fost lezat/incarcerat. Am arsuri mari, deși iau Gabaran , Thiossen și Milgamma N. de câteva luni bune.Nu știu încotro să o mai iau din pricina arsurilor/usturimilor. Va rog să-mi spuneți ce ar trebui sa mai fac. Mulțumesc frumos! PS. Am făcut și fiziokinetoterapie. Mulțumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna seara! Cu cat a trecut mai mult timp de la operatie cu atat este mai serioasa problema. S-ar putea sa fie mai mult decat o neuropatie periferica. Ce ati facut pana acuma este bine dar se pare ca este insuficient. Trebuie maximalizat / excaladat tratamentul. S-ar putea sa fie o forma a sindromului de durere complexa regionala sau mai pe romaneste : cauzalgie / sindrom Sudeck . Care presupune un tratament intens si de durata. Rezultatele cele mai bune sunt in formele incipiente. Mentionati diagnosticele de mai sus medicilor dvs. pentru a fi luate in considerare / excludere. P.S. Af fi de dorit ca la ora asta “incarcerarea” nervului peronier sa fie rezolvata complet/ cat mai bine si este de evitat orice reinterventie/ chirurgie asupra lui. Cu alte cuvinte trebuie ajutat nervul sa se refaca. Terapia de recuperare este lunga si complexa (multimodala). Daca se confirma diagnosticul, trebuie sa gasiti medic cu experienta sau preocupari in asa ceva, cautati dr. neurolog sau specialist in terapia durerii.