Cere consultatie

Intrebari si Raspunsuri

Dr. Marius Sintean va raspunde!
Ai o intrebare pentru Dr. Sintean?

Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.

Intrebari si Raspunsuri (publicate)
Gheorghe Elena
Data: 28 June 2024

Bună ziua De aproximativ 6luni am o durere constanta de spate , am urmat un tratament cu antiinflamatoare durerile nu au încetat , in urma unui rmn concluzia este: Discrete deborduri discale fara fenomene compresive Ce este de făcut? Ce înseamnă aceste deborduri? Minim debord discal l4 l5 Debord dical milimetric l5 s1

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Ar trebui sa va bucure faptul ca rmn-ul descrie modificari degenerative minimale. Incepeti cu kinetoterapia.

Irina
Data: 27 June 2024

Buna ziua! In urma cu un an am dezvoltat o contractura de trapez , dintat, durere care merge la tot nivelul membrului superior stang . Am efectuat fizioterapie si kinetoterpie si s-a remis. Reaparare in urma cu o luna.. fac din nou fizio si kinetoterapie, cedeaza, iar la 2 saptamani reapare contractura aceea puternica cervical, trapez si omoplat..ce este de facut? Va multumesc

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Se mai pot face niste infiltratii (ecoghidate) in punctele miofaciale trigger sau blocaj miofascial paravertebral zonal. Important este ca dupa ce se amelioreaza durerea sa continuati cu exercitii de gimnastica medicala. Dar, uneori este nevoie de un tratament mai radical precum cel de mai sus. Apropo, nu va stiu varsta, dar daca tot reapare pe stanga, poate faceti si un consult cardiologic.

Mari
Data: 27 June 2024

Bunà ziua! În urma cu 3 saptamani am facut un rmn unde mi sa spus ca am "ATITUDINE PROTRUZIVA CENTRALĂ C5 , AMPRETÂND USOR SACUL TECAL , SI DISCRET DEBORD DISCAL" , întrebarea mea este , dacă nu este contact radicular este normal să simti durere de brate si ocazional usoare furnicături în degetele la mâini?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Durerea in brate poate avea si alte cauze, ar trebui vazute si examinate. Dar, modificarile RMN descrise pledeaza pentru spondilodiscartroza cervicala. Pana si leziunile de la C5 sunt incipiente si mediane si desi mici s-ar putea ca la anumite miscari sa jeneze o radacina spinala (intra in discutie). Incercati niste kineto si daca nu trece, evaluati plexul brahial si membrele superioare.

Ciprian
Data: 27 June 2024

Am o problemă la glezna dreaptă iar în urma RMN ului am următorul diagnostic Minime modificări chisto-edematoase subcondrale la nivelul epifizei distală tibiale posterioare . Arii de edem osos la nivelul cuneiformului lateral și bazei metatarsianului 3 ,cu aparente eroziuni osoase subcondrale la nivelul ambilor versanți articulari și extensia edemului în părțile moi adiacente ,cu hidrartroza tarsiana în cantitate mică -aspect IRM nespecific .

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Descrieti probleme doar la glezna dreapta : vreun traumatism, il fortati mai mult? Incercati antiinflamatoare si kinetoterapie, pe langa un consult reumatologic care sa excluda o boala reumatismala.

Dumitru Gabriela
Data: 27 June 2024

Buna ziua, Am o operatie de histerectomie cu adaugare bandeleta impotriva incontinentei urinare,de 1 an de zile am o durere de la buric in jos care ma impiedica sa merg (simt durerea ca atunci cand 2 oase se freaca) dupa aceea apare usturime la urinat fara sangerare, ma tratez cu antibiotic si antiinflamatoare Aceste episoade apar cel putin 1 data pe luna cand stau intinsa in pat mi se diminueaza durerea. Se poate ca bandeleta sa produca aceste dureri?Daca se poate elimina catre ce doctor sa ma indrept,urolog sau ginecolog? Ce analize fata de Rmn si eco ma dfatuiti sa efectuez? De 4 luni tot fac analize de n, eco, consilt ginecologic,urolog si nu mi se imdica un diagnostic sau un tratament sa scap de aceasta durere care ma impiedica sa merg. Multumesc

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! S-ar putea sa suferiti de un sindrom dureros cronic postoperator mai atipic. Aveti o cicatrice operatorie in zona din care incepe durerea? Poate ar trebui si un consult la terapia durerii daca ceilalti specialisti nu-i dau de capat.

Dubatufca
Data: 27 June 2024

Buna seara.Ma puteti lamuri cu privire la o durere brusca, repetata de spate in zona coastelor aproape de coloana vertebrala in partea dreapta? Durerea e mai mult ca o inchilozare doar cand ma pun in pat intinsa si dupa cateva minute cand vreau sa ma intorc pe o parte sau pe cealalta, brusc ma tine un junghi si trebuie sa fiu foarte atenta la miscari.Ma intorc sau ma ridic din pat cu greutate si asta de vreun an de zile

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Incercati la medicul de familie cu antalgice si macar sa faca o radiogafie. Altfel, intra in discutie kinetoterapie si daca nu se rezolva, atunci apelati la un consult de specialitate.

Nicoleta
Data: 26 June 2024

Dacă am făcut un RMN și am tușit în tub cum va ieși RMN

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Depinde cat de mult ati tusit si in ce momente. Vor fi artefacte de miscare care vor fi evaluate de medicul radiolog.

Lazar Alexandra
Data: 26 June 2024

Bună seara și va mulțumesc enorm pt răspuns. Da sunt tehnician radiologie și imagistica medicala. Hernia este ușor migrata în jos.S a presupus ca ar fi un contact radicular. Și da fac tratament cu midocalm 150 1/zi, Vimovo 2/zi și Alasod 1/zi. Nici un neurochirurg din 3 nu mi a garantat ca după operație îmi revin ci doar sa ma operez ca să nu se instaleze paralizia complet de la glezna în jos. Mi au contraindicat kineto și fizio ca n ar avea efect.

Dr. Marius Sintean

Buna dimineata! Multumesc si eu pentru apreciere si va ofer cateva informatii in plus pentru ca de la inceput ati pus corect problema fata de multi alti pacienti care au un RMN si considera ca asta este totul - inceputul si sfarsitul - fara a mai lua in considerare contextul clinic. Deci, “ Hernia este ușor migrata în jos” este bine, sunt sanse bune de recuperare. “S a presupus ca ar fi un contact radicular“ , daca nici asta nu este cert, atunci ce se opereaza? (si o operatie poate fi o cauza de “spinal instability” in viitor si,,, sunteți tanara) Apoi, vindecarea naturala dureaza luni de zile, mult mai mult decat recuperarea post operatorie dar si una si alta necesita kineto à la long, pentru refacerea/ fortificarea coloanei. “ ci doar sa ma operez ca să nu se instaleze paralizia complet de la glezna în jos.” pai se pare ca doar radacina L5 pune probleme si mecanismul nu-i prea clar. Midocalm-ul nu prea stiu la ce ajuta! In concluzie, ati mai putea cere o second opinion la un neurolog bun care stie si el de neuropatii si pareze si v-ar putea face trimiterea pt VCN si EMG care ar putea fi un “base line” util in 3 saptamani cand ar trebui sa reevaluati situatia. Tot doctorul neurolog v-ar putea lamurii in privinta recuperarii neuromotorii. Utila sau nu, in acesta perioada. De la distanta, cam atat pot face pt dvs., sanatate si Doamne ajuta!

Bustihan Ionela
Data: 25 June 2024

Buna ziua! Vreau sa stiu si eu ce inseamna: minim debord discal L4-L5, fara conflict radicular. Fara hernia discale lombare; canal spinal liber. Multumesc

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Debord = discul depaseste linia/ marginea vertebrei; inceput de hernie de disc.

Lazar Alexandra
Data: 25 June 2024

Bună ziua! De aprox o săptămână nu mai pot sta în calcai. În urma unui efort fizic de închidere a unei uși de plumb din radiologie, la o mișcare de rotație a picnit ceva la spate. M a durut 2 zile zona lombara dar suportabil nu am luat medicamente. Azi am făcut un rmn și este o hernie de disc l4-l5 ușor migrata. Merg normal, am ușoare furnicături pe gamba, degetul mare cu furnicături pe exterior dar simt dacă ciupesc sau intep.Am 36 de ani, 58 kg ,fumatoare. Medicul neurochirurg care m a văzut a zis ca dacă nu ma operez într o luna maxim îmi paralizează piciorul. A numit o hernie silentioasa fără simptome. Exista aceasta posibilitate??fără durere fără simptome prea mari, asa direct sa ma operez? Alte variante? Va mulțumesc

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Apreciez intrebarea dvs., adica detaliile clinice oferite care reprezinta cheia problemei. Presupun ca sunteti cadru medical (imi dati detalii clinice si nu recitati un rmn). Deci, RMNul, ati sintetizat HDL 4/5 usor migrata - in jos? = prognostic mai bun. Aveti descris contact radicular? Fara? = mai usor. Daca tocmai a “fâsâit” discul - s-au scurs mucopolizaharide acide din nucleul pulpos care irita radacina spinala; acesta are un efect inflamator dar tranzitor - de asta de multe ori preparatele steroidiene injectate (infiltratii/ blocaje) peridural ajuta. Apoi dr. Neurochirurg are dreptate aveti un interval de ragaz de 4 saptamani in care pareza se poate rezolva de la sine. Din acest motiv va recomand antiinflamatoare (daca inflamatia scade -> nervul respira mai lejer, se reduc simptomele, inclusiv pareza. Deci pareza se poate remite de la sine la fel ca durerea. Apoi intrebati dr neurochirurg: va poate garanta ca rezolva 100% pareza, pt ca uneori operatiile reusite, fara complicatii, nu reusesc sa elimine pareza chiar operate in timp util ( conteaza mult si detaliile anatomopatologice, tehnica chirurgicala si procesul de vindecare). In concluzie, aveti timp aprox 4 saptamani pentru tratament coservator, (inclusiv gabapeptine) fizio/ kinetoterapie. In plus, mai puteti monitoriza evolutia parezei clinic si cu VCN + EMG si Doamne ajuta sa se amelioreze! In acest caz ati scapat si de dilemele unui spate operat! Si,.. miscati glezna/ laba piciorului la limita de discomfort.

Grecu
Data: 24 June 2024

Data 19.06.2024 La nivel L4-L5 exista o hernie discala paramediana stanga, in contact cu radacina L5 stanga la origine. La nivel L5-$1 exista o protruzie discala circumferentiala, focalizata paramedian in stanga, in contact cu radacina S1 stanga la origine. CONCLUZII: MAMUGRAFIE RADIOGRAFIE DIGITALĂ Retrozid bine aliniat. L5 sacralizat - Castellvi Ilb. Con medular fara modificari patologice de semnal. Fara tulburari de statica vertebrala lombara. Corpi vertebrali lombari cu inaltime pastrata,. cu radacina S1 stanga la origine. La nivel L5-S1 exista o protruzie discala circumferentiala, focalizata paramedian in stanga, in contact La nivel L4-L5 exista o hernie discala paramediana stanga, in contact cu radacina L5 stanga la origine La nivel L3-L4 exista o protruzie discala circumferentiala, fara contact disco-radicular evident. La nivel L2-L3 exista o bombare discala necompresiva La nivel Ll-L2 exista o bombare discala necompresiva. Diagnostic de trimitere: Lombosciatica stanga Tip instalație: Siemens AMIRA 1.5 T Examen efectuat: IRM coloana lombara nativ 0335 408 555 BULETIN DE EX

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Oferiti o interpretare RMN. Care este intrebarea?

DULUMAN IONELA
Data: 24 June 2024

Ce inseamna: Bombare discala L5/S1, cu discret conflict disco radicular L5 extraforaminal bilateral. Discrete bombari discale L3/L4 , cu contacte radiculare bilaterale. Fara modificari IRM la nivel bilateral.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Bombare = largire circumferentiala a discului, inceput de hernie de disc. Doare in functie de cat de tare jeneaza radacina spinala.

GUIMAN VASILE
Data: 23 June 2024

Dacă am debord discal la L5 și protruzie la L 4,iar vertebra 4 dusă 3 milimetri în fața peste vertebra 5,mai pot să fac împinși de la piept cu haltera pe bancruta fără a afecta coloana? Mulțumesc!

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Banuiesc ca sunteti tanar si mai sportiv - mergeti la sala. 1. Aveti grija si de coloana lombara, vorbiti cu un kinetoterapeut! Aveti grija ce ridicati ca sa nu tasati si mai tare discurile L4/5 si sa creasca hernia. Fortificati si coloana lombara fara sa sariti calul (efortul fizic moderat! sa fie cu măsură). 2. Ma gandesc ca vorbiti de exercitiile in care stati pe spate si impimgeti greutati in sus, la asta participa in special coloana toracica, coaste, pectorali si articulatia umerilor si bratelor cu muschi cu tot. Daca ridicati greu, atunci va incordati si participa toata coloana, inclusiv musculatura abdominala si cervicala.

Savin
Data: 23 June 2024

de 2 zile a inceput sa ma doara in spatele urechii crezand ca este vorba de o vena, dar in aceasta dimineata m-am trezit cu o umflatura sub lobul urechii, ce poate fi?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Poate fi un ganglion, un abces, etc., mergeti la medic.

Moraru Mirela Elena
Data: 23 June 2024

ce inseamna ingustarea spatiului intervertebral L5-S1? ce remedii exista?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Daca mi-ati fi spus si varsta ar fi fost mai simplu. Ingustare = scadere in inaltime a discului ce semnifica o afectare a discului respectiv cu sau fara alte modificari inclusiv o hernie de disc. Remedii ? Daca apare in contextul varstei, atunci o viata activa cu o buna mobilitate a coloanei, incetineaste acest proces.

Nicoleta Marin
Data: 23 June 2024

Bună ziua! De 3 săptămâni ma confrunt cu înțepături la picioare si la mâini. Există și amețeli, simt un disconfort și la cap gen înțepături stare de leșin... Momentan programările aici merg foarte greu ... ce poate fi,și ce pot lua pana ajung la programare . Mulțumesc anticipat !!

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Aveti dreptate, este nevoie de o consultatie. Pana atunci evitati caldura si hidratati-va corespunzator.

costin
Data: 23 June 2024

Bună ziua. Am făcut RMN, și raportul medical arată cam așa: -spondilolistezis anterior L5-S1 (gr.I in decubit dorsal); - minima deshidratare a ultimelor trei discuri intervertebrale lombare, asociind discrete modificari degenerativ-adipoase (Modic II) la nivelul platoului vertebral S1; - discrete deborduri discale circumferentiale L3-L4, L4-L5, L5-S1, asociate cu modificari artrozice ale masivelor articulare intervertebrale posterioare, ingustand canalul rahidian si gaurile de conjugare, fara compresii radiculare asociate aparente; - mici osteofite vertebrale anterioare de la T12 la S1; - cordonul medular din campul de examinare - cu aspect IRM normal. Concluzii: Modificari spondilodiscartrozice lombare inferioare si de statica vertebrala. DVL3. DVL4. DVL5. Vă rog, dacă se poate, o părere. Vă mulțumesc!

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Modificari minimale degenerative ale coloanei vertebrale - spondilodiscartroza, adica modificari ale discurilor si articulatiilor intervertebrale.

Mariana Calean
Data: 23 June 2024

Fac tratament și fizioterapie de 3 ani ptr coloană și îmi este recomandat băi cu apă sărată dar după ce fac băi am dureri foarte mari mai ales blocaje pe picioare .. de ce ?!

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Ar trebui sa intrebati fizioterapeutul, este si in functie de tratamentele aplicate. Altfel, pot sa va spun ca doar fizioterapia nu o sa va rezolve problema. Aveti nevoie si de kinetoterapie (exercitii medicale) ca sa va intariti coloana. La bai, in apa sunteti mai usoara, si probabil reusiti sa va miscati cat de cat si va dez- anchilozati, de unde si durerile. Faceti miscare, deventi mai mobila si o sa doara mai putin.

Loredana
Data: 22 June 2024

Soțului meu i-a amorțit mâna stângă din umăr,spune că nu o mai simte. Ce poate fi??

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Multe pot fi! Trebuie sa mearga la medicul de familie pentru o consultatie care sa recomande investigatii sau un specialist daca este cazul.

Rista
Data: 22 June 2024

Buna am vrut sa scriu cu si despre ce am si cum pot ameliora nu mai stiu ce variante de tratament sa incerc eu am bine mai multe in ambele maini bascici cu puroi si nu pot sa fac nimic pentru ca sunt in mijlocul manei la atingere sunt dureroase ce as putea sa iau sa imi treca

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Mergeti la medicul de familie sa vada despre ce este vorba si sa indrume mai departe.

Pavel Ofelia
Data: 21 June 2024

Am avut o fractură anul trecut în august la mana stânga deasupra cotului.Am fost operată In Spania (aici locuiesc de 14 ani).La 5 zile după operație m-am plâns ca am degetele 4 și 5 amorțite dar nu m-au luat în seamă. După mai mult de o luna am fost la alt spital la urgențe pentru că aveam mari dureri de mana,îmi transpira,mi se schimba culoarea pielii era când roșie când vanata și mi-au pus diagnosticul de sindromul sudeck. De atunci iau încontinuu Lirica,tramadol de 3 ori pe zi de 0,75și arcoxia una pe zi.Fără ele nu pot suporta durerile. Acum o lună și jumătate m-au operat din nou la mari insistente și mi-au găsit nervul ulnar prins de la prima operație (menționez ca operația a constat cu prinderea osului cu șuruburi și placi).Întrebarea mea este de ce nu pot lăsa medicamentele(am încercat sa le las o zi )dar durerile persista rău.Va rog din suflet sa îmi spuneți ca am de făcut???Am de așteptat???Nervul care a fost prins la prima operație (asta a fost vina lor)se recuperează greu??? Va spun sincer ca nu mai am răbdare și nu mai pot suporta.Va mulțumesc anticipat pentru un răspuns care sa ma liniștească puțin. Ei nu vor sa îmi spună mare lucru ca a fost vina lor prinderea nervului în placi.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Situatia prescrisa de dvs. are mai multe aspecte. Sindromul Sudeck, sau cauzalgie sau complex regional pain sindrome (CRPS) are legatura cu operatia de vreme ce s-a dezvoltat dupa aceasta. Sa speram ca ceea de a doua operatie a ajutat, dar problema: durerea si manifestarile cutanate, etc ., cu tratament se vor remite lent. Aveti nevoie de rabdare si tratament intr-un serviciu specializat. Nu stiu sistemul din Spania dar, cereti trimitere la centre de terapia sau medicina durerii sau poate au si in Spania cabinete supraspecializate in tratamentul CRPS. In orasele mari precum Barcelona si Madrid, in mod sigur au asa ceva, macar atat - sa va trimita acolo. Sanatate si Doamne ajuta!

oprea ioan cosmin
Data: 21 June 2024

am fost an anglia la rmn si la anca doua detectoare de oase care zicea ca se vede mai bine an interiorul oaselor si la chimioterapie sau ceva gen si nu mia gasit nimica cel putin asa au spus dar eu am dureri de spate de 15 ani si lombal si toracec si cervical si sunt grave de nu ma lasa sa dorm noptiile si de foarte multe ori nu ma pot misca din pozitia an care ma prinde durerea ce credeti ca este ?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Istoricul dvs. lasa loc la multe semne de intrebare. Aveti nevoie de o consultatie clinica plus sa prezentati toate documentele medicale pe care le detineti.

Camelia
Data: 21 June 2024

Buna ziua. Am primit astazi rezultatul Rmn Corpi vertebrali toraco-lombari alinaiti posterior, cu inaltime pastrata. Discuri intervertebrale L4-L5 si L5-S1 deshidratate. Modificari mixte Modic I si II adiacent discurilor L4-L5. Hemangiom vertebral milimetric T9. Fara hernii sau protruzii de material discal la nivel toracal; fara conflicte radiculare. Debord discal circumferential L4-L5, ce asociaza o protruzie discala posteromediana; discret contact radiculare L5 bilateral la nivelul recesurilor epidurale. Cordon medular toracal, con medular, filum terminale de aspect normal IRM. Concluzii: Fara hernii sau protruzii de material discal la nivel toracal; fara conflicte radiculare. Debord discal circumferential L4-L5, ce asociaza o protruzie discala posteromediana; discret contact radiculare L5 bilateral la nivelul recesurilor epidurale. Am programare la medic peste 2 saptamani. Imi puteti spune parerea dumneavoastra? Multumesc anticipat !

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Nu imi spuneti nimic despre durere sau alte simptome, deci doar in baza RMNului in care cea mai semnificativa leziune este la discul L4-L5, consider ca se poate trata conservativ (medicatie, kineto si eventual infiltratii). Nu se pune problema chirurgiei (cu mentiunea ca nu am vazut imaginile si fara consultatie clinica).

Raileanu Ecaterina
Data: 21 June 2024

Ma doare omoplatul sting si in mana stnga simiți la 2 degete furnicături si usturimi în parte inimi în fata

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Dvs. Aveti nevoie de o consultatie, mergeti la medic.

Gramoiu
Data: 21 June 2024

Buna ziua. Am avut cateva episoade de vertij cu niste urmari groaznice. Vreau sa stiu dl doctor daca pot face infiltratii cu ghidaj Ct la coloana cervicala pt ca eu banuiesc ca aceste vertijuri sznt de coloana cervicala. Doctorii nu spun nimic dar starea mea mentala si fizica este afectata rau

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Infiltratiile / blocajele de nervi la coloana si mai ales cervicala trebuie bine cântărite. In primul rand aveti nevoie de un diagnostic si o indicatie terapeutica corecta!

Ursu
Data: 21 June 2024

Bună ziua,am făcut un rmn și am primit concluzia acestuia că fiind acesta ....etajul L4-L5, debord discal lateralizat intracanalar si intraforaminal stang, cu contact disco-radicular intracanalar cu radacina L5 stanga, cu potential compresiv. La acelasi nivel ingustare multifactoriala a gaurii de conjugare L4-L5 stanga, cu contact extraforaminal cu radacina L4 stanga.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Care este întrebarea?

Ana
Data: 20 June 2024

Am avut o durere foarte mare de spate. Am făcut tratament 10 zile cu neoindusix 5 zile injectabil, 5 zile comprimate, midocalm si doreta. Durerea m-a mai lăsat dar nu de tot. Am făcut RMN și la concluzii scrie:hernie de discL5-S1, cu conflict radicular S1 drept și modificări de statică vertebrala. Ce îmi recomandați?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Ce descrieti dvs. este o dorsalgie care nu iradiaza pe picior , deci nu lombosciatica desi aveti pe RMN o hernie de disc cu iritatia radacinii S1. Partea buna este ca raspunde la tratament conservator si pe care ar fi bine sa-l continuati pana la ameliorarea simptomelor, moment la care ar fi bine sa introduceti fizio si mai ales: kinetoterapia pentru intarirea coloanei. In acest sens ar fi bine sa faceti exercitiile medicale invatate saptamanal, luni de zile. Nota: adaugati protectie gastrica! Neo-Endusix nu luati mai mult de 2 saptamani, dupa care inlocuiti-l cu altul daca este cazul.

Brait Florica
Data: 19 June 2024

Buna ziua,am facut un Rmn pt ca avem dureri f mari de spate si acesta este rezultatul:deshidratare discala difuza,hemangiom corp vertebral L2 si L3,fara edem medular suspect,Conul terminal se proiecteaza la nivel L1,L4-L5 debord discal paramedian stang cu iritare L5 in ambele recese laterale,L5-S1 debord discal median cu amprentare de sac dural,Troficitate buna a musculaturii paravertebrale Concluzii:aspect IRM de hemangioame vertebrale.Iritare L5 in reces lateral stang mai evident.. Va rog sa imi spuneți cat e de grav si ce ar trebui sa fac...Multumesc frumos

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Ar fi fost utila o descriere mai amanuntita a durerii. Asa luand in considerare ca durerea este doar in spate si nu merge pe picior in jos, nu putem acuza in mod direct discul de la L4/5. Ne avand nici deficit motor cred ca nu se pune problema operatiei. Tratament cu medicatie (eventual cu infiltratii/ blocaje nervi) dupa care kinetoterapie pentru intarirea coloanei.

Marcel
Data: 19 June 2024

Buna ziua ..in urma cu 30 zile am facut o operatie la genunchi de ligamente incrucisate si ligament colateral extern ..cu 2 saptamani in urma am inceput recuperarea si dupa 4 saptamani am inceput sa calc in pamant cu piciorul operat dar am observat ca imi fuge genunchiul in spate si nu stiu ce concluzie sa trag...genunchiul imi fugea in spate si inainte de operatie...oare e o operatie nereusita ? Sau trebuie sa mai aztept ?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! As fi dorit sa nu ajungeti sa va puneti intrebarile acestea. Cel mai bine este sa mergeti la chirug si sa-l intrebati pe el. Nu cred ca mai trebuie sa asteptati, poate mai da indicatii utile kinetoterapeutului.

Dima Mihail
Data: 19 June 2024

Bună ziua! Am avut dureri de coloană și m am prezentat la medicul reumatolog, mi a recomanda t CT de bazin + coccis. Mi s a dat diagnosticul de angulare anterioară a coccisului tip 2 cu orientarea vârfului spre interior. D-nul Dr reumatolog mi a zis că unica șansă e cea chirurgicală și nu la noi in tara. Vă rog sa mi spuneți ce îmi recomandați? Daca ar mai fi și alte soluții decât cea chirurgicală și dacă e posibil că această intervenție da se facă în tară.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Dureri la coloana unde? Angulatia pe care o descrieti ar da simptome asemanatoare cocigodiniei, ati auzit a fost mentionat diagnoticul acesta in fata dvs.? Exista tratamente si daca se ajunge la operatie consultati un neurochirug.

Elena Savin
Data: 19 June 2024

Bună seara distinse dl.dr.,o întrebare sper pe înțeles am o durere de mana dr este și grea dacă o ridic în fata ,spre deosebire de stg ....CU omoplați cu tot ...coloana e plina de protruzii discale C4-C5 ,C5-C6, osteofit ( memorie proasta ) la cervicală nu știu inelul am făcut fizioterapie ,trat reumatic pe moment bine sau dacă nu fac nimic e f.ok cum mișc cum încep durerile suportabile ,insuportabile când a plouat ...doreta, m a salvat ....și încă ceva de ce nu pot dormi măcar 5-6 ore consecutiv ??? Trat lyrica ,lioresal ,dulsevia ,rivotril,restul protecții....CU gabarit dar nu ma trezesc odihnita ....o îndrumare către specialiști. MULTUMESC, tot respectul ptr ce faceți...

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Imi pare rau dar din descrierea dvs. nu imi dau seama care ar fi problema. Aveti nevoie de o consultatie pentru un diagnostic corect si tratament. Cautati in zona dvs. un dr neurolog bun care sa va ajute.

Iulia
Data: 18 June 2024

Buna ziua! Sotul meu a primit urmatorul rezultat in urma RMN-ului, mentionez ca o saptamana a stat la pat pt ca nu se putea misca foarte mult, a avut dureri foarte mari de zona lombara si piciorul stang. Mai sunt cateva zile pana ajunge la medic cu rezultatul. As dori si parerea dvs. Multumesc! REZULTAT Examinarea IRM nativa a coloanei lombare evidentiaza: - minima scolioza lombara dextro-concava; - vertebra L5 cu pozitie joasa; - rectitudinea coloanei lombare; - mici osteofite anterioare si posterioare etajate lombar; - hernii intraspongioase T12-L5, ce determina neregularitati in contururile platourilor vertebrale; - modificari de tip Modic II-III la nivel L4-L5; - aspect de deshidratare si scaderea in inaltime a discurilor intervertebrale L3-L4, L4-L5 si L5-S1; - protruzie discala mediana si paramediana bilaterala L3-L4, cu fisura inelului fibros la nivel median si paramedian stang, cu amprentarea sacului dural si contact radicular preforaminal L3 stanga; - hernie de disc mediana si paramediana bilaterala, mai ales stanga L4-L5, cu fragment discal postero- median migrat inferior (diametru axial maxim ~16 mm), ce comprima sacul dural, ingusteaza gaurile de conjugare, comprima preforaminal radacinile nervoase L4 bilateral, mai ales stanga si comprima originea radacinilor nervoase L5 bilateral, mai ales stanga; - protruzie discala mediana si paramediana bilaterala L5-S1, cu compresia sacului dural si fisura inelului fibros la nivel paramedian stang; - cordon medular fara anomalii morfologice si de semnal. Concluzii: Hernie de disc mediana si paramediana bilaterala, mai ales stanga L4-L5, cu fragment discal postero- median migrat inferior. Modificari degenerative importante si de statica ale coloanei lombare.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Cu drag v-as da o parere, dar nu prea am cum. Interpretarea dr. Radiolog o aveti si acum urmeaza un diagnostic si tratament pe baza corelatiei dintre rmn, simptomatogiei si examenului clinic. Pe baza simptomatologiei sumare prezentate dar care nu specifica un deficit motor, pot spune ca se poate incerca tratament conservator pentru 2-4 saptamani. Hernia desi semnificativa, migreaza in jos.

Mirela
Data: 18 June 2024

Buna ziua! Va mulțumesc pentru răspuns! Vârsta mea este 43 ani. Problemele au apărut în anul 2006, in 2009 mi s a descoperit o tumoră ovariana și mi s a făcut operatie de ovarectomie unilaterală. CU RESPECT, MIRELA

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Faptul ca aveti 43 de ani va situeaza intr-o perioada de răscruce din punct de vedere al coloanei. RMNul nu arata tumori in zonele investigate. Modificarile degenerative ale coloanei (adica oboseala, uzura, deformari ce apar cu varsta), se pot accelera sau atenua in functie de modul dvs. de viata; daca doriti un alt rezultat - faceti altceva decat pana acum! In general, pastrati mobilitatea coloanei si ridicati cu grija si balansat stanga - dreapta, evitati pozitia aplecata inainte. Duceti o viata sanatoasa, activa ( repetati saptamanal din exercitiile invatate la kineto), atentie la dieta si kilogramele in plus; alte informatii mai gasiti si pe site.

ALEXANDRU LUMINITA
Data: 18 June 2024

Buna ziua! accentuarea lordozei lombare pe achizitiile sagitale tendinta la retrolistezis L4 pe L4 deborduri discale circumferentiale L4-L5 si L5-S1,ce determina contacte radiculare intraforminale L4 bilateral si extraforminal L4 dreapta hemangiom vertebral L5 de cca 16 mm Este rezultatul rmn. Eu am dureri f mari de 6 luni de zile.Am facut multe tratamente inainte sa iasa rmn ul,dar degeaba. Dct NEUROCHIRURG mi a zis ca nu e nici o problema la coloana care sa produca aceste dureri.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Legat de neurochirurgie - dl dr. poate avea perfecta dreptate - nu toate leziunile de la coloana au indicatie operatorie. Pe de alta parte nu toate durerile de la coloana au ca sursa arhi- cunoscuta “hernie de disc”. In cazul dvs., pot fi si alte focare de durere pe langa leziunile discale L4-S1. Pentru a va da un sfat util ar trebui mai multe informatii despre durere si un examen clinic care corelate cu RMNul sa furnizeze cu un diagnostic de lucru si o solutie terapeutica. Dupa cum ati observat si dvs. durerea dvs. este mai complexa.

Stefan Smara Lavinia
Data: 18 June 2024

Ce inseamna : semnale lichidiene localizate anterior de spatiul intervertebral L5 S1 si de corpul ve rtebral S1 19 mm?Am f mari dureri si neputinte de ani de zile si nu mai stiu unde sa ma duc as dori o indrumare ca e f greu sa duci o viata cu dureri mereu...

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Datele din RMN sunt sumare si o formulare neclara mie, ar trebui sa vad CDul. Despre durerile dvs. desi f mari, nu am date suficiente si nici un examen clinic la care sa ma refer in vederea unui diagnostic.

Adelina
Data: 18 June 2024

bună seara sunt o fată cu proble la ambele picioare atunci când merge pe ele mă dor (plus ca am căzut și mi-am rupt ligamentul acum 4 ani ) iar mijlocul mi se balansează si merg ciudat adică se vede urat când merg se poate rezolva această problemă? mersi pentru răspuns

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Mergeti la un kinetoterapeut bun si el va va directiona la un medic neurolog / sau daca este cazul la un ortoped.

Calistrat muntean mariana
Data: 17 June 2024

Deshidratarea parțială și reducerea in înălțime a discurilor u.v.cervicale mai exprimată la C 5 și C6.eroziuni și modificări Modic 2la c5_c6.osteofite voluminoase c5_c7.modificari degenerative zigapifizare diseminate cervical.Deborduri discale posterioare c3si C4 cu amprente pe sacul dural și tangenta raficularac4 stg.Larg și neregulat debord fiscal C6 C5 care împreună cu osteofitoza comprima sacul dural și amprentează nervii spinali C6 mai exprimat pe cel stg.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Descrirea RMN-ului are multe artefacte in transcriere pentru o impresie clara. Si, in al doilea rand, nu puneti nici o intrebare.

Silvia bureta
Data: 17 June 2024

Diagnostic de trimitere :cervicalii cu iradiere an umeri bilaterali . Uneori parastezii .Aplatizare lordoza cervicale fiziologice an condiții de decubit dorsal joncțiune cranio - cervicala fără modificări .corpi vertebrali cu analtime și aliniere păstrată.fara anomalii suspecte de semnal medular osos sau linii de fractura vizibil urma.deshidratare discală ușoară c6-c7 .fără anomalii de semnal sau semne de compresie la nivelul măduvei spinării.c6-c7 minim debord discal circumferențial ,fără hernie fără angustari foraminala radicular evident .nu se decelează protuzii sau hernii discale .fără angustari foraminala semnificativă sau conflict disco-radicular evident etajata .părți moi paravertebrale fără modificări notabile . Concluzia RMN Debord discal nonconfictogen c6-c7 Ami puteți explica și mie despre ce e vorba și dacă e grav va mulțumesc anticipat

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Sunt foarte multe greseli de redactare in acest rezultat RMN, incat mi-e teama sa ma pronunt , pentru a nu gresi si eu. Pe de alta parte daca spuneti mai multe despre simptomele dvs., va pot da sfaturi mai utile.

Gabriela Ionitescu
Data: 17 June 2024

Bună ziua!Va mulțumesc mult pentru răspunsurile primite .M-au ajutat mult să înțeleg procedura intervenției care mi-a fost făcută..Cu stimă,Ionitescu Gabriela

Dr. Marius Sintean

Multumesc!

Marius
Data: 17 June 2024

Bună seara, Sper sa aveți răbdarea necesara sa citiți tot și sa nu va deranjez. În urma cu 2 ani de zile, am avut un accident, am căzut de la o înălțime fix în fund și de acolo a rezultat dureri groaznice de spate, cam 2-3 crize severe pe an (în jur de 2 săptămâni, cu tratament medicamentos, nu ma pot deplasa decât pana la baie și înapoi. Nu pot exercita munca, exerciții fizice, plimbări, etc). Am fost la mai multe controale, din care nu m-au împăcat cu nimic... mi s-a sugerat doar medicamente și kineto. Dar repet.. nu pot sa muncesc, nu pot sa stau mai mult de 30 40 minute în picioare, nu pot sa stau în șezut în mașină, nu pot sa fac mai nimic din cauza severității durerilor mele. În urma unui RMN, s-a constatat asta: Spatiul D12-L1- fara protruzie discala, fara conflict radicular.Spatiul L1-L2- fara protruzie discala, fara conflict radicular.Spatiul L2-L3- fara protruzie discala, fara conflict radicular.Spatiul L3-L4- deshidratare discala, fisura intradiscala si debord discal posterior minim, fara conflict radicular.Spatiul L4-L5- pensare de spatiu, deshidratare discala, modificari degenerative tip Modic 2, fisura intradiscala si protruzie discala preforaminal dreapta 6mm, ce determina conflict pe radacina L5 dreapta intrarahidian.Spatiul L5-S1- deshidratare discala, debord discal foraminal stanga 5mm, ce determina conflict pe radacina L5 stanga intraforaminal. CONCLUZIE: Discopatie lombara joasa etajata, ce determina conflict pe radacinile L5 dreapta intrarahidian si L5 stanga intraforaminal. Precizez ca am 28 ani, urmez un regim de alimentație strict, bogat în calciu și vitamine pentru întărirea oaselor și pentru reducerea greutății în același timp și vreau sa va cer un sfat va rog... pot sa fac operatie pe asa ceva ? Sunt șanse mari sa fiu normal după operație ? Sau ce remedii îmi recomandați? Fac kineto de 6 luni de zile, calmante (anti inflamatoare), uneori și somnifere pentru ca nu pot dormi de durere.. și singura mea putere de a exercita ceva fizic este sa merg pana la magazin și înapoi (1 ora pe zi). Dacă stau mai mult de o ora în picioare deja simt cum se încălzește jos la spate și nu mai pot merge.. nu pot sa muncesc, nu pot sa fac nimic.. doresc un sfat, un remediu, o părere, orice..de la cineva specializat sau oameni care au trecut prin asa ceva. Precizez ca am 28 ani și am multe planuri de viata și vreau sa fiu normal, nu sa stau la pat. Momentan ma întrețin muncind de acasa, de pe laptop..dar nu sunt satisfăcut de aceasta viata. Vreau mișcare, sa pot munci normal sa stau în picioare, sa ma plimb etc. Simt ca nu mai pot.. ieri am avut o semi-criza, în plimbarea de seara (abia începută, nu am mers f mult, nu am forțat nimic) am simțit deodată ca un carcel la spate și n am mai putut merge drept.. cu greu m am întors acasă, mergând într-o parte. Deși în mare parte medicii ma iau în ras sau spun ca sunt eu "f sensibil" și "plangacios".. nu pot sa înțeleg de ce durerile sunt incredibil de severe și greu de suportat la mine fata de alții... cunosc un caz cu 2 hernii mult mai grave și care totuși este șofer de dim pana seara.. iar eu nu pot sta în picioare 2 ore consecutiv. Va rog, un sfat, o idee, orice. Va mulțumesc ca a-ți avut răbdare sa citiți pana aici!

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Dvs. aveti nevoie de o consultatie amanuntita care sa faca un diagnostic cat mai exact, inclusiv a factorilor favorizanti. Terapia cred ca este de tip multimodal care sa abordeze durerea pe mai multe paliere - mai putin cel chirurgical (pe baza datelor prezentate si fara examenul clinic, cred ca chirurgia mai degraba ar agrava lucrurile). Pe langa medicatie, infiltratii, kineto si dieta, lucruri pe care inteleg ca le-ati incercat ar trebui si niste psihologie cognitiva pentru a intelege cum este cu durerea patologica si complexitatea tratamentului (informatii despre acestea si abordarea multimodala puteti gasi si pe acest site).

Mihaela
Data: 17 June 2024

Buna ziua, de 3 saptamini simt durere in ghit( senzatia de arsura/zgarietura) de citeva zile un ganglion limfantic imi este umflat, de doua ori am fost la medicul de familie, mi-a prescris antiinflamator dar nimic nu sa schimbat, la fel ma simt, va rog sa ma indrumati ce medic as putea vizita pentru a sti ce am

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Prima optiune medic de familie, apoi ORL, internist, infectionist. Un ganglion umflat poate fi si de la o carie dentara (dar nu ar explica arsura din gat), stomatolog?

Grigore Iulia
Data: 17 June 2024

Bună seara!Am făcut un RMN cervical și am primit următorul diagnostic:Hemangiom vertebral T2de14/14mm.Minime alunecări discale posterioare etajate C5-C6,C6-C7usor amprentate dual .Multumesc frumos !

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Ce va supara? Si ce intrebare aveti?

Steinberg Luminița Tania
Data: 16 June 2024

Am o durere toracică de câteva zile care se duce spre gât și devine puternică în poziția culcată.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Aveti nevoie cat mai repede de o consultatie (ekg, radiografie, etc) le puteti obtine la spital- serviciu de urgenta, medic de familie sau specialist care sa va îndrume mai departe.

Ionela
Data: 16 June 2024

Buna ziua, Domnul Doctor.Nici nu știu cum să mă exprim, noaptea când dorm, îmi amorțesc mâinile și corpul,parcă nu ar mai circula sângele,mă pun pe o parte și am senzația că tot sângele se așează acolo,când încerc să mă întorc nu reușesc, încerc să mișc ușor degetele,apoi mâna si încet îmi revin și reușesc să mă întorc. Pățesc așa de câteva luni bune. Mă puteți ajuta cu un sfat?

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Simptomatologia dvs. este mai particulara. Trebuie inceput cu inceputul, o consultatie la medic, o baterie de teste si investigatii in functie de suspiciunea clinica. De aici trebuie pornit.

Boldeanu
Data: 16 June 2024

Buna ziua. Acum o săptămână am adormit cu aerul condiționat pornit si cu usa de la camera inchisa. M-am trezit dimineata cu durere langa omoplatul stang si dureri destul de mari in momentul in care mișcam mana stanga. Gaseam foarte greu o pozitie in care sa dorm fara durere. Aseara cand m-am intins in pat sa ma culc mi-a amortit mana stanga si 2 degete si podul palmei stangi. In dimineata asta cand am vrut sa cobor din pat a aparut din nou o amorteala la mana stanga si la degete si la podul palmei.Ce sa intamplat aseara si azi dimineata m-a speriat si am plecat la camera de garda de la spitalul din Râmnicu Sărat unde nu era doctor de garda asa ca am cerut un sfat de la o doamna farmacist care mi-a recomandat milgama si arcoxia . Dar mi-a recomandat si yn medic.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! D-na farmacista a procedat corect, faceti ce vi-a spus. Aerul rece de care ati pomenit s-ar putea sa fi scos la iveala niste “sensibiltati” la coloana vertebrala sau la plexul brahial,,, de genul spondiloza cervicala. Ar fi bine sa va cautati un pic.

Birau Sergiu
Data: 16 June 2024

Buna ziua domnule dr.! In Noiembrie anul trecut am fost operat pentru hernie de disc L5-S1 , am 28 de ani, am facut inainte de operatie 2 infiltratii pt blocarea nervului dar nu au avut vreun efect, am continuat cu tramadol, dexa, lyrica, skudexa, etc., si aceasta fara niciun rezultat, iar apoi operatia. Acum la 8 luni durerea s-a instalat din nou in zona lombară, fesa stanga si coboara iar pe picior, nu este la fel de intensă ca data trecută, neavând probleme la mers acum, dar este o durere constantă. Am inceput tratament cu dexa dar nimic… Ce as putea sa fac in situația asta? Oare operatia de anul trecut era necesară sau se putea remedia problema cu tratament medicamentos si fiziokinetoterapie? Aici este RMN-ul dinaintea operatiei. Corpi vertebrali lombari aliniati la marginea posterioara, fara tasari recente. Rectitudine de profil lombar. Posterolistezis L5-S1 de maxim 7mm. Discuri intervertebrale L4-L5 si L5-S1 partial deshidratate; restul discurilor vertebrale cu semnal normal RMN. Mici osteofite vertebrale posterioare, mai evidente L4-L5 si L5-S1. Hipertrofie ligament flavum. Acumulare fluida la nivelul pars interaricularis, mai evidenta pe partea stanga la nivel L5-S1. Debord discal mult lateralizat stanga L4-L5 ce determina contact extraforaminal L4 stanga. Hernie discala centrala si paramediana dreapta L5-S1, cu extensie caudala aprox. 7 mm si efect de stenozare usoara al canalului spinal; materialul herniat determina contact subarticular (la nivelul canalului spinal, proximal de emergenta radacinii) dreapta cu radacina nervoasa S1 stanga. Con medular si fillum terminale de aspect normal. Concluzie : Debord discal mult lateralizat stanga L4-L5 ce determina contact extraforaminal L4 stanga. Hernie discala centrala si paramediana dreapta L5-S1, cu extensie caudala aprox. 7 mm si efect de stenozare usoara al canalului spinal; materialul herniat determina contact subarticular (la nivelul canalului spinal, proximal de emergenta radacinii) dreapta cu radacina nervoasa S1, stanga.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Ce s-a facut s-a facut, intrebari retorice nu-si prea au sensul. RMNul vechi nu mai este asa relevant astazi. Avand in vedere ca avem de-a face cu o recidiva la un spate de 28 ani este nevoie de unul nou/ recent, care sa reflecte situatia actuala. Mergeti la neurochirurg sa puna cap la cap lucrurile: rmn vechi, operatie, rmn nou si examen clinic. Pentru acestea puteti avea si o a doua opinie de la alt doctor dar trebuie sa-i prezentati biletul de externare cu ce operatie s-a facut. In general, am tot spus-o in aceste pagini: initial este de incercat tratament nechirurgical si doar daca apar complicatii de gen deficit motor sau chiar nu se poate altfel - atunci se opreaza. Este valabil si pentru episodul actual.

Andreea Tabarnac
Data: 16 June 2024

Pot naște prin cezariană chiar dacă nu am asigurare ? Sunt însărcinată în 8 luni și cu plancentă previa ce necesită operația de cezariana. Faptul e că am lucrat undeva pe la Brașov unde ulterior a dat afară oamenii la o anumita agenție de recrutare și eu find gravida nu mau suspendat din funcție și figureze la ei ca și angajată. Am încercat să-mi fac asigurare de gravida și nu pot pt că apar ca angajată la Brașov dar nu sunt asigurată. Mi-au dat la mana o adeverita că sunt angajată la ei dar aici mă blokez ,nu știu cum sa fac . Sunt speriată nu știu cum să procedez ????

Dr. Marius Sintean

Buna seara! Luati legatura cu ginecologul dvs. el ar trebui sa va descurce. Operatia cezariana nu este un lux ci o indicatie medicala - o alternativa la nasterea naturala atunci cand este pusa in pericol viata mamei sau a fatului. Dimpotrivă in Romania se abuzeaza de operatia Cezariana din diverse motive, inclusiv pentru comfortul mamei sau ginecologului si se ofera mult prea usor. Cred ca, avand o indicatie corecta, nasterea prin cezariana se poate face la orice spital/ maternitate de stat din tara asta. Inca o data , nu va speriati ci vorbiti cu dr. ginecolog sau mergeti la cea mai apropiata maternitate pentru o informare exacta. La urma urmei, daca vine termenul maine, sunati la 112 si salvarea va va duce tot acolo. Asigurata sau nu, aveti dreptul la asistenta medicala la nastere, copilul dvs. are! Placenta previa (diagnostic corect) are indicatie de cezariana.

Mirela
Data: 16 June 2024

Buna ziua domnule doctor, Acum aproximativ un an de zile am făcut Rmn lombar și cervical și rezultatele sunt: Examinarea IRM nativa a coloanei lombare evidentiaza: Atitudine scoliotica dextro-convexa a coloanei lombare. Minim retrolistezis (grad I circa 3 mm) corp L5 fata de S1. Fara tasari vertebrale lombare; modificari spondilodiscartrozice L5 /S1, asociind osteofitoza circumferentiala, neregularitati de contur ale platourilor cu anomalii de semnal Modic I si II, dar si ingustare semnificativa a spatiului discal, cu deshidratare la acest nivel. Mici hernii intraspongioase etajate toracal inferior si lombare L1- L4. Usoara pensare posterioara L4/ 5. Deshidratari discale usoare L1- L5. La nivel L4/ 5 protruzie discala postero-mediana, schitand contact cu radacina nervoasa L5 de partea dreapta. La nivel L5/ S1 debord disco-osteofitic circumferential, determinand contacte radiculare intra- extraforaminale bilaterale, cu moderata ingustare a gaurilor de conjugare. Fara alte hernii sau deborduri discale notabile lombar. Con medular fara particularitati. Mici chisturi Tarlov sacrate (cel mai mare 12 mm). Concluzii: Protruzie discala postero-mediana L4/ 5. Debord disco-osteofitic circumferential L5/ S1. Data publicarii Medic Actiune 11-10-2023 Cristiana-Viorela Dobrescu 09-10-2023 Cristiana-Viorela Dobrescu 31-07-2023 Filip-Cristian Chetan 31-07-2023 Filip-Cristian Chetan 04-12-2022 Maria-Bianca Anca-Stanciu 03-05-2022 Maria-Bianca Anca-Stanciu 22-04-2022 Maria-Bianca Anca-Stanciu 1 Result details 31-07-2023 Chetan Filip-Cristian, Medic Specialist Comments: Va rugam sa contactati medicul pentru interpretarea rezultatelor! Examinari Unit Value Reference RMN COLOANA CERVICALA NATIV29-07-2023 RMN COLOANA CERVICALA NATIV Examinarea IRM nativa a coloanei cervicale evidentiaza: Diminuarea lordozei fiziologice cervicale. Corpi vertebrali cervicali fara tasari, fara modificari de aliniament; fara anomalii de semnal; usoara osteofitoza etajata anterioara si posterioara, mai exprimata pe versantul posterior, mai ales cervical inferior. Pensari posterioare ale spatiilor intervertebrale C5 / 6 si C6 / 7. Moderate deshidratari discale etajate. Mici deborduri disco-osteofitice posterioare C2 / 3 si C3 / 4, fara interesari disco-radiculare. Debord disco-osteofitic C4 / 5, fara contacte disco-radiculare. Debord disco-osteofitic C5 / 6, determinand contacte radiculare preforaminale bilaterale. Debord discal circumferential C6 / 7, mai pronuntat postero-lateral de partea stanga unde schiteaza contact radicular preforaminal. Mica protruzie discala postero-laterala stanga C7 / T1, cu minima ingustare a gaurii de conjugare si contact radicular tangential foraminal. Cordon medular cu semnal pastrat. Subtile ingrosari ale ligamentului flavum cervical inferior. Concluzie: Usoara spondiloza cervicala. Am fost la neurochirurgie cu trimitere de la neurolog și mi a spus că nu este nevoie de operatie. Am făcut fizioterapie și m am simțit mai bine. Acum am dureri de spate zona lombara și cervicala, de mâini și de picioare.Am dureri și de încheieturi la mâini și mă dor și genunchi.Nu mai pot merge în poziție verticală și doar aplecată Ce mă sfătuiți să fac? Va mulțumesc mult!

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Nu mentionati ce varsta aveti. Pe RMNurile descrise aveti modificari degenerative ale coloanei : spondiloza cervicala si lombar la L4/5/S1. Pentru un diagnostic mai exact este nevoie de o consultatie care sa evalueze concret rolul acestor leziuni in simptomatologie si stabilirea unui tratament. Altfel, in baza datelor prezentate (consultul neurochirurgical) si a faptului ca ati facut fizioterapie si a fost mai bine; va recomand ca pe langa fizioterapie sa adaugati KINETOterapie. Daca in urma tratamentului, va doare mai putin si vi - ati corectat postura, sa incercati un stil de viata mai activ si o dieta adecvata adica cu propietati antiinflamatoare. As mai avea o recomandare, intrucat va dor mai multe incheieturi sa consultati si un dr reumatolog pentru excluderea unei afectiuni reumatismale.

Sîrbu
Data: 15 June 2024

Buna ziua ,mama mea suferă de 3 ani dureri de spate toata coloana o doare ,si o ia durerea pe picior în jos ,de multe ori nu se mai poate ridica rămâne blocată ,a facut anii la rând RMN,și degeaba ,a facut si infiltratii si nu le-a suportat ,injectii ,doar calmante ia ,si nici ele nu își mai fac efectul ,...Sunt sanse sa rămâne Paralizată?mă tem foarte mult pentru ea ,de operatie nu vrea să audă îi este foarte frica

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Greu de spus, trebuie corelate consultatia cu RMNul si vazut ce se poate face. Dar daca oricum nu vrea tratamente, desi probabil mica - exsta si posibilitatea descrisa.

Ionitescu Gabriela
Data: 15 June 2024

Bună ziua .In martie a.c .am fost operată la coloana vertebrală(meningiom intradural extramedular).Pe ieșirea din spital printre altele e trecut ,,laminectomie T9-T 10,durotomiie și ablație tumoră …După repetarea RMN ului la coloană s-a mai observat o formațiune mai mică tot în coloana DL dr. zis ca trebuie ținută sub observație.Intrebarea mea e ce inseamna durotomie ?Fac mențiunea ca la laborator formațiunea extrasă din coloana mea s-a dovedit a fi un swanom,

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Unul din cele învelișuri ale creierului si maduvei spinarii este dura mater (cel mai gros si “dur”). Incizia durei poate fi numita si durotomiei, ea s-a facut pentru a ajunge la radacinile spinale si maduva - care sunt scaldate de LCR : lichid cefalo rahidian. Radacinile nervoase pot dezvolta swanoame.