Cere consultatie

Intrebari si Raspunsuri

Dr. Marius Sintean va raspunde!
Ai o intrebare pentru Dr. Sintean?

Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.

Pavel Ofelia
Data: 21 June 2024

Am avut o fractură anul trecut în august la mana stânga deasupra cotului.Am fost operată In Spania (aici locuiesc de 14 ani).La 5 zile după operație m-am plâns ca am degetele 4 și 5 amorțite dar nu m-au luat în seamă. După mai mult de o luna am fost la alt spital la urgențe pentru că aveam mari dureri de mana,îmi transpira,mi se schimba culoarea pielii era când roșie când vanata și mi-au pus diagnosticul de sindromul sudeck. De atunci iau încontinuu Lirica,tramadol de 3 ori pe zi de 0,75și arcoxia una pe zi.Fără ele nu pot suporta durerile. Acum o lună și jumătate m-au operat din nou la mari insistente și mi-au găsit nervul ulnar prins de la prima operație (menționez ca operația a constat cu prinderea osului cu șuruburi și placi).Întrebarea mea este de ce nu pot lăsa medicamentele(am încercat sa le las o zi )dar durerile persista rău.Va rog din suflet sa îmi spuneți ca am de făcut???Am de așteptat???Nervul care a fost prins la prima operație (asta a fost vina lor)se recuperează greu??? Va spun sincer ca nu mai am răbdare și nu mai pot suporta.Va mulțumesc anticipat pentru un răspuns care sa ma liniștească puțin. Ei nu vor sa îmi spună mare lucru ca a fost vina lor prinderea nervului în placi.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Situatia prescrisa de dvs. are mai multe aspecte. Sindromul Sudeck, sau cauzalgie sau complex regional pain sindrome (CRPS) are legatura cu operatia de vreme ce s-a dezvoltat dupa aceasta. Sa speram ca ceea de a doua operatie a ajutat, dar problema: durerea si manifestarile cutanate, etc ., cu tratament se vor remite lent. Aveti nevoie de rabdare si tratament intr-un serviciu specializat. Nu stiu sistemul din Spania dar, cereti trimitere la centre de terapia sau medicina durerii sau poate au si in Spania cabinete supraspecializate in tratamentul CRPS. In orasele mari precum Barcelona si Madrid, in mod sigur au asa ceva, macar atat - sa va trimita acolo. Sanatate si Doamne ajuta!