Cere consultatie

Intrebari si Raspunsuri

Dr. Marius Sintean va raspunde!
Ai o intrebare pentru Dr. Sintean?

Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.

Lazar Alexandra
Data: 26 June 2024

Bună seara și va mulțumesc enorm pt răspuns. Da sunt tehnician radiologie și imagistica medicala. Hernia este ușor migrata în jos.S a presupus ca ar fi un contact radicular. Și da fac tratament cu midocalm 150 1/zi, Vimovo 2/zi și Alasod 1/zi. Nici un neurochirurg din 3 nu mi a garantat ca după operație îmi revin ci doar sa ma operez ca să nu se instaleze paralizia complet de la glezna în jos. Mi au contraindicat kineto și fizio ca n ar avea efect.

Dr. Marius Sintean

Buna dimineata! Multumesc si eu pentru apreciere si va ofer cateva informatii in plus pentru ca de la inceput ati pus corect problema fata de multi alti pacienti care au un RMN si considera ca asta este totul - inceputul si sfarsitul - fara a mai lua in considerare contextul clinic. Deci, “ Hernia este ușor migrata în jos” este bine, sunt sanse bune de recuperare. “S a presupus ca ar fi un contact radicular“ , daca nici asta nu este cert, atunci ce se opereaza? (si o operatie poate fi o cauza de “spinal instability” in viitor si,,, sunteți tanara) Apoi, vindecarea naturala dureaza luni de zile, mult mai mult decat recuperarea post operatorie dar si una si alta necesita kineto à la long, pentru refacerea/ fortificarea coloanei. “ ci doar sa ma operez ca să nu se instaleze paralizia complet de la glezna în jos.” pai se pare ca doar radacina L5 pune probleme si mecanismul nu-i prea clar. Midocalm-ul nu prea stiu la ce ajuta! In concluzie, ati mai putea cere o second opinion la un neurolog bun care stie si el de neuropatii si pareze si v-ar putea face trimiterea pt VCN si EMG care ar putea fi un “base line” util in 3 saptamani cand ar trebui sa reevaluati situatia. Tot doctorul neurolog v-ar putea lamurii in privinta recuperarii neuromotorii. Utila sau nu, in acesta perioada. De la distanta, cam atat pot face pt dvs., sanatate si Doamne ajuta!