Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
BRÂNDUȘA
Data: 22 March 2024Bună ziua domnule doctor in urma unui RMNam următorul rezultat; Discretă accentuare a lordozei lombare Anterolistezis L4-L5, Hernii intraspongioaseplatouri superioare L2-L3 și inferior L4 neacutizate. Protuzie discală L2-L3, Protuzie discalî L3-L4, Hernie de disc L4-L5 Hernie de disc L5-S1. Acum am o durere puternică în piciorul drept fesă pana la genunchi coborand în jos până în talpă durerea este contiunuă nu cedează nici în repaus nici la antiinflamatoare vă rog să-mi spuneți este nevoie de operație sau se poate și altfel, vă mulțumesc pentru un eventual răspuns.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Fara consultatie pot spune doar atat, ca cel mai probabil sunt implicate hernile discale L4-5-S1. Intotdeauna se incearca sa se trateze durerea cu tratament conservator (medicatie, infiltratii/ blocaje nervi, kineto) si daca nu se rezolva - operatie.
Dragota Nicolaie
Data: 22 March 2024Am o artroză degenerativă cervicală la inele L3pina la L 6 am facut fizioterapie 30 de zile masaje tratament nimic ce-mi recomandați mulțumesc
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Ati ales varianta cea mai proasta de fizioKINETOTERAPIE! Obisnuiesc sa spun pacientilor mei : masaje, fizio - adica curenti, ultrasunete, lasere etc., sunt variantele lenesului ! :) Faceti-mi voi ceva ca pe mine ma doare! Nu, daca vrei sa te tratezi, iei medicatie antalgica sa se mai diminueze durerea si faci KINETO sa misti coloana, sa faci exercitii/ gimnastica medicala sa-ti intaresti coloana si sa te refaci. Este foarte adevarat ca si “fizio” ajuta si fizioterapeutilor le este mai usor sa puna la curenti 5 pacienti deodata.
STOICA
Data: 21 March 2024Bună ziua. Am o durere de cap care apare, cu ceață la ochiul drept și încet, încet crește durerea după care îmi amorțește degetele de la mâna dreaptă și obrazul drept. Durerea provine din ceafă. Am această durerea de la 14 ani acum am 47 de ani. La 20 de ani un doctor neurolog mia dat picături AT 10 și mianserin. Până în momentul de azi nu am mai avut nici o durere de acest gen dar, acest tratament nu se mai găsește. Ce as putea sa fac sa scap de asemenea durere imensă?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Aveti nevoie de un nou consult pentru un diagnostic diferential al cefaleei. Ati luat derivati de vitamina D si antidepresiv.
Cristinel Munteanu
Data: 21 March 2024Buna ziua , am 31 de ani si in urma unui ct mi s a supus ca am Mici osteofite marginale antero-laterale drepte adiacente spatiului intervertebral T5-6. Usoara ingustare a spatiului intervertebral L5-S1. am foarte mari dureri de spate , dar medicul meu de familie din anglia spune ca asta nu inseamna nimic si ca nu am nimic :) ce parere aveti ? chiar nu este acesta motivul durerilor mele de spate?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Faptul ca aveti mici modificari la coloana spune ca desi aveti doar 31 de ani ar fi cazul sa aveti grija de coloana dvs. Ostofitele si ingustarea / dezhidratarea discului sunt semne incipente de suferinta a coloanei si da, pot duce la dureri de spate. Recomandari generale: grija la ingrasare si efort exagerat - adica modificari in stilul de viata! Se recomanda un stil de viata mai activ, dieta adecvata si fara fumat (indrumari generale gasiti si pe site).
Luscan Maria
Data: 21 March 2024Buna ziua,am impresia că îmi cedează coloana , că nu mă mai tine dreapta, mă obosesc foarte tare, poate fi adevărat?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Da, ceea ce simtiti dvs. este adevarat. Ceea ce se intampla cu adevarat vi se poate explica dupa o consultatie si un diagnostic.
Pavel Marius Gabriel
Data: 21 March 2024Bună seara! Am 44 de ani și în urma unei radiografii cervicale am primit următorul diagnostic: rectitudinea coloanei cervicale, penare pesterioara C6-C7, aliniament vertebral păstrat, corpuri vertebrale cu înălțime păstrată.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu aveti o intrebare. Descrieti usoare modificari degenerative ale coloanei cervicale de pe Rx.
Marieta Manea
Data: 20 March 2024Am fost operata in 2018 de hernie de disc L4 L5 după un timp am inceput sa am dureri pe picior am mers la medic și după multe controale mi se a pus diagnosticul radioculopatie l5s1 stânga.Am primit un tratament care nu m a ajutat iar acum nu mai pot merge mult pentru că durerea a ajuns și la călcâi. Am făcut și RMN și EMG și acesta e diagnosticul pus radioculopatie Ce tratament să iau?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Se intampla destul de frecvent ca dupa ce te operezi la un nivel, se slabeste coloana si apare durerea la alt nivel. Avand in vedere ca mentionati ca nu puteti merge (inteleg prin asta deficit motor = nu puteti! si nu faptul ca refuzati sa calcati pe picior din cauza durerii), se pune problema de interventie chirurgicala. Daca au trecut deja mai mult de 6 saptamani de deficit motor atunci probabil sunt sanse mai mici de recuperare indiferent de tratament. Pentru durere intotdeuna incercati prima data tratament medicamentos, uneori in fazele incipiente ajuta si deficitul motor.
Lungu Georgeta
Data: 20 March 2024Bună ziua, am o fată de 18 ani, la un RMN coloana vertebrală toracală, concluzia este: Scolioza în S toracală, dextro-convexa cranial Anomalie focală în semnal situată intra corporeal la nivel T9 nespecifică (hemangiom circulat/activ?) Fără anomalii discale cert compresive radicular sau medular la nivelul coloanei vertebrale toracale Vă rog frumos să îmi spuneți ce înseamnă acest diagnostic și dacă este grav( acel hemangiom)
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Formularea “ situată intra corporeal la nivel T9 nespecifică (hemangiom circulat/activ?)” este putin ambigua nu sun familiar cu ea, dar “situată intra corporeal” inseamna intravertebral dar nu da dimensiuni ar trebui sa fie un hemangiom ok. Mergeti cu CT-ul la neurologul care v-a trimis.
Dorina
Data: 19 March 2024Bună ziua ! Soțul meu, în vârstă de 67 de ani suferă de boala Parkinson, un Parkinson secundar(care a debutat în urmă cu 7 , 8 ani în urma unei intoxicații cu monoxid de carbon). Având în vedere ca-i tremura doar mâna dreaptă ,și asta în condiții de stres(el fiind mai timid și având și ...o formă de fobie socială ?... este optimist ...zice că nu e Parkinson. Totuși ia tratament in acest sens(Romparkin și Ropinirol de la Neurolog - de aprox.7 ani, și mai ia Arketis si Olanzepina de la psihiatru de aprox. 1 an). Problema Mare acum este că îl doare spatele si i se deformeză f. tare coloana ,Se apleacă tare în față și se apleaca si intr-o parte... un șold se ridică în timp ce umărul opus coboară. A fost 14 zile la recuperare ...dar nu e mai bine.... și nici nu ne-au sugerat ceva investigații...Doar recomandări...evitat frig, efort, căldură și o dietă corespunzătoare . În concluzie , ce ne sfătuiți d-le doctor ?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu imi este clara simptomatologia dar aveti nevoie de un neurolog bun. Nu imi pot da seama despre Parkinson dar pentru contracturile de care vorbiti este nevoie ca punct de plecare un neurolog.
Elena
Data: 19 March 2024Bună ziua! Sunt operata de 2 luni de hernie de disc l5 s1 și de 2 săptămâni am dureri de spate și durere în zona sacrala. Am mers la medicul care m a operat și mi a recomandat sa fac un ct. Rezultatul ct.ului este următorul: imagine moderat hiperdensa,neomogena,fără delimitare neta de cordonul medular de partea dreapta posterior si care se continuă lateral de apofiza spinoasa la nivelul vertebrei l5. Ce înseamnă asta?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Fara sa vad imaginile respective nu va pot raspunde luati CT-ul si mergeti la neurochirurgul care v-a operat sau la altul pentru “second opinion”!
curt alexandra
Data: 19 March 2024bună ziua de 1 an jumate ma supăra niște incepaturu la coapse și la fesa dreapta simt ca mise inflamează și ma deranjează și cachiul e ca o compresie și intepaturi dar e suportabila adică pot sa ma diric sa fac mișcare problemele apar dispar ce poate sa fie ?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Aveti nevoie de o consultatie medicala!
Gheorghe Dumitru
Data: 18 March 2024Buna ziua , Am avut dureri de mijloc de 30 ani , acum am 59 . Am facut diverse tratamente dar cel care a dat rezultate a fost cel cu injectii de vitamine B6,B8,B12 . Acum durerea s-a mutat in zona toracala . In urma unui examen CT am urmatorul diagnostic : pe fond degenerativ , hernie discala L5-S1 cu osteofitoza si conflict radicular S1 dreapta . Deborduri discale etajate lombare . Se poate ameliora durerea cu un tratament ? Multumesc frumos !
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Tratamentul cu vitamine echivaleaza cu “frectie la un picior de lemn”! Dar, ati avut sansa de vindecare naturala care: Da, este posibila! Insa ati tras-o cu dureri pentru ca nu ati avut un tratament adecvat. Acum, imi prezentati date de CT lombare care reflecta modificari degenerative (uzura) a coloanei lombare si probabil ca aveti modificari asemanatoare la nivel toracal sau pur si simplu modificarile de postura va dau dureri toracale. Daca v-ati ameliorat si fara tratatment - desigur ca va fi mai bine cu tratament.
Motoc Tatiana
Data: 17 March 2024Bună ziua d le Dr ! Încep prin a va mulțumi pt răspunsul pe care mi.l.ati dat în legătură cu nevralgia pudendala. Sunt pacienta cu NP bilaterala confirmată prin intermediul blok diagnostic 2021 la București.Au urmat două infiltrații una după alta la o lună distanță și apoi neuromodulare cu PRF pe partea st pt că erau mai intense .Sau ameliorat durerile cam la jumătate pt o perioadă de cinci luni .In august 2022 am fost operată pe colon pt că țesutul fibrotic ce s a format mi a lipit colonul .. construcție de gaze .. La sfârșitul lui 2022 s a activat nevralgia pe partea Dr și am luat hotărârea să mă operez : decompresie nerv pudendal .2023 ianuarie După o recuperare destul de anevoioasă și teribil de dureroasa cam la un an distanta sa activat pe st . Mă gândesc că ați avut cazuri cu aceasta patologie .ce procedura p folosiți cel mai des pt ameliorarea simptomelor . Am făcut acum două săptămâni infiltrație cu diprofos dar parca a fost un factor declanșator căci am dureri mari de cum erau.Aveti colegi in zona dv care practica această operație ? Nu i că și cum nu m as mai da operată de dl Dr M* dar doar la privat op.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Dupa exprientele avute, sinteti sigura ca mai doriti o operatie? Va voi da un raspuns mai personal in privat daca nr de mobil este ok.
Andrei Gaman
Data: 15 March 2024Bună ziua sunt un băiat cu vârsta de 18 ani ma doare goloana in trei părți sus mijloc și jos când ridic ceva ma doare vreau să-mi spuneți va rog
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Avand in vedere va ati implinit 18 ani, trebuie sa incepeti cu inceputul. Mergeti la medicul de familie pentru o prima impresie medicala. El o sa va indrume spre ce specialist este nevoie, bazat pe examenul clinic si investigatii, (radiografii, laborator) . Fiind asa tanar, daca exista deformari ale coloanei vertebrale, v-a trebui probabil kinetoterapie - gimnastica medicala.
Poalelungi Mihaela
Data: 15 March 2024Buna ziua! Am 24 de ani, de ceva timp am tot simtit o durere pe piciorul stâng care se oprește pana in genunchi. Este o durere suportabilă, dar am fost la doctor si mi-a dat sa fac un RMN cu rezultat: discreta scolioza lombara dextroconvexa. Am fost sa imi citească si un neurolog RMN ul, la care mi-a zis ca nu am nimic, ca probabil poziția în care stăteam era usor strambă, dar pe RMN nu apare nimic. Mi- a dat totusi o reteta pentru dureri si recomandare de masaj, sport etc. Am luat reteta, am facut masaj, fac exercitii, durerea tot exista, doar când stau în șezut, de parca se atinge ceva acolo. Imi puteti recomanda ce anume sa fac?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Va inteleg situatia, nu aveti un diagnostic clar dar ati primit niste recomandari care nu ajuta prea mult. In urma unui consult v-as putea spune mai multe sau/ si o infiltratie “acolo”. In contextul dat, va pot spune ca masajul poate avea un efect temporar (cam cat o pastila), poate va trebuie un medicament mai puternic. Alta sugestie: pana la sport (o idee f buna la 24 de ani) aveti acum nevoie mai degraba de kinetoterapie/ exercitii care sa remedieze problemele de mecanica a coloanei.
Tataringa Rodica
Data: 15 March 2024Buna ziua,la rezultatul RMN e hipersemnal T2si STIR la nivelul L5 S1 și e recomandat sa repet la 3 luni RMN ul La concluzii mai e protruzia discala L5-S1 cu moderate contacte radiculare S1 și moderate procese artrozice Am urmat tratamente cu antiimflamatoare și am făcut fizioterapie 10 zile Din păcate tratamentele luate nu au rezolvat durerea lombara care a am de aproape 3 luni atunci când ma ridic in picioare și încep orice activitate cât de mică La repaus nu am dureri Am făcut analizele VSH și HLG care sunt bune Ce ma sfătuiți sa fac in continuare? Mulțumesc frumos!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Daca nu mai puteti excalada cu medicatia atunci se recomanda infiltratii/ blocaje (cu ghidaj radiologic sau ecografic) la nivel L5/S1 si dupa ameliorarea durerii continuare cu exercitii fizice pentru intarirea coloanei.
Ana
Data: 15 March 2024Buna ziua , am 44 de ani și de când ma știu m au durut oasele de la picioare . Acum durerea e insuportabila , in zona gleznei piciorul mi se umfla și îmi apar și ganglioni . Acum mai nou de o luna încoace am o tuse seaca Constanta,și nu trece cu nimic . Ce trebuie sa fac , cui trebuie sa ma ma adresez ?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Aveti o simptomatologie diversa care implica mai multe lucruri. Începeți prin a vedea medicul de familie care dupa examinare va poate direcționa spre pneumologie, neurologie, reumatologie sau chiar chirurgie - daca este cazul.
Iulian
Data: 15 March 2024Buna ziua, am 52 ani, de cca. 1,5 luni am dureri in zona maxilar inferior stang, care cuprindeau initial si gatul (muschii oblici), zona submaxilara, obraz, apoi maxilar superior. Durerea este intermitenta, apare la cateva ore, apoi dispare si reapare. Am asociat-o initial cu expunerea la frig. Insa nu a cedat la tratament cu Nurofen 400, 3 zile, 3 pe zi. Ce investigatii ar fi necesare. Multumesc mult
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Pana la investigatii, aveti nevoie de o consultatie care sa determine daca este vorba sau nu de nevralgie de trigemen.
Stancu Gabriel
Data: 15 March 2024Bună seara, in urma unui examen rmn , diagnosticul a făcut: la nivelul C4,C5 , hernie mediană cu efect compresiv , la nivelul C5,c6 ,hernie paramediană cu efect compresiv marcat asupra sacului dural și la nivel C6, C7 hernie circumferențială. Este posibil să fie nevoie de operatie pentru a scăpa de aceasta situație?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua. Da sau poate niciodata! Depinde de varsta si simptomatologie, indicatia terapeutica sau operatorie nu o face RMN-ul.
Andrei Mihaita
Data: 14 March 2024"Dr. Marius Sintean Buna ziua! Si eu am o intrebare la dvs: ce varsta aveti? Si, defapt banuiesc ca puteti merge dar ca doare foarte tare?!" Buna ziua. Am 41 de ani si intradevar pot merge dar apar dureri ingrozitoare in glezna. De 2 zile si hipoestezie pe pula imferioara deasupra gleznei. La consult neurochirurgie mi s a spus ca nu se poate face nimic in afara de operatie. Multumesc
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, avand in vedere varsta, faptul ca nu aveti deficit motor si durerea a raspuns cat decat la medicatie, aveti si optiunea unor antalgice mai puternice. O medicatie cu un efect mai intens o puteti primi de la un neurolog sau si de la un specialist in terapia durerii care vi-ar poate face si niste infiltratii/ blocaje nervi care ar diminua mult durerea si v- ati putea reface. Cu s-au fara operatie coloana are nevoie de o perioada de refacere/ reajustare care este un proces mai indelungat (saptamani - luni). Cum ameliorati/ tratati durerea asociata herniei de disc depinde de preferinta dvs si posibiltatile serviciilor medicale pe care le aveti la dispozitie.
Adriana
Data: 14 March 2024Bună ziua! În urmă unui rmn la toată coloana, întrucât aveam dureri în zona lombara si zona cervicala...mi s-a confirmat hernie de disc lombara, cat si cervicala. Neurochirurgul mi-a recomandat kinetoterapie si fizioterapie. Însă ceea ce era evidențiat pe interpretarea rmn-ului, era rezultatul la coloana toracala " Se observa doua formatiuni ovalare net delimitate situate paravertebral drept, corespunzător nivelului t5-t8, cu semnal lichidian, formațiunea superioara are diametrul de 25/16 mm se situează retro/infracarinal drept în contact cu foitele pleurale, cea de-a doua are diametrul de 38/22 mm este placata pe pleura șanțurilor costi-diafragmatice. Ambele cu continut lichidian în hipersemnal t2 și stir- se recomanda examen ct torace cu contrast iv." Neurochirurgul mi-a dat recomandare de ct și m-a îndrumat către medic chirurgie toracica. Imi puteți da un sfat? Ce inseamna aceste formatiuni? Va rog și va mulțumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! In plus fata de recomandarile primite va sfatuiesc sa va interesati de un pneumolog bun sau medic care sa poata face si bronhoscopie daca este cazul, nu mai pierdeti vremea si ingrijiti-va de sanatate.
Campean maria
Data: 13 March 2024Am următorul rez Rmn leziuni degenerat etajate D12_s1. Minima decalcifiere zid vertebral L4 L5 discul interverteb depășește conturul vertebrei cu 7mm Hipertrofia marcata articulații intervertebrale cu stenoza strânsă diametru anteroposterior 6mm Leziunile vin în contact cu L5 Chist tarloff la S2. De 13mm Fără leziuni decordon medular dorsal inferior ¹Rmn este din 06 1o 2021 nu am făcut operatie durerile pe picior dr s au diminuat cu gabarit 1 luna. Acum martie 2024 au revenit pe traiectoria merg sciatic amorțeală degete picior arsura oare este absolut necesara operația sau pot lua antiinflamatoare și tratament. Fizioterapie. Kinetoterapie. Va mulțumesc din suflet pt ca citiți acest mesaj și va rog răspunderii când puteți .cu stima Maria campean. Tg mured
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Cu rezerva ca RMN-ul este cam vechi si nu au aparut intre timp alte boli sau un traumatism care sa afecteze coloana, puteti incerca iarasi un tratament conservator mai ales ca ati avut rezultate in trecut. Atentie! Daca se instaleaza deficit motor sau alte simptome agravante este necesar imediat un consult de specialitate.
Flo
Data: 13 March 2024Am 18 ani si am un chist la prostata de 8mm era anu trecut in vara si acum e de 12.6 Ce sa fac?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Sunteti tanar pentru problema de prostata va rog sa va adresati unui dr. urolog bun.
Andrei Mihaita
Data: 13 March 2024Buna ziua, mai jos este rezultat Rmn "Minim anterolistezis S1 fata de L5 cu pensare de spatiu intervertebral posterior; modificari de morfologie discala la L5-S1 cu protruzie discala circumferentiala ce asociaza extruzie discala posterioara mediana/usor paramediana stanga, cu dimensiuni de aprox. 10/9/9,5mm LL/AP/CC, ce atinge radacina L5 stanga in neuroforamen si comprima radacina S1 stanga intracanalar/in recesul lateral. Prezenta de disc intervertebral rudimentar S1-S2. In rest, corpi vertebrali lombari si discuri cu inaltime pastrata si semnal RM in limite normale Fara inflamatii in articulatiile mici posterioare. Fara discita. Fara stenoza de canal spinal. Con medular, filete terminale si spatii lichidiene perimedulare cu semnal normal RM. Concluzii: Aspect IRM coloana lombara sugestiv pentru hernie de disc la L5-S1 ce exercita conflict radicular pe radacina S1 stanga intracanalar/in recesul lateral - se va corela consultului de specialitate." Acum 4 zile au inceput dureri mari pe piciorul stang pana la glezna, cu furnicaturi ocazionale in laba piricorului.Nu pot sta drept nici intins, nici in picioare De atunci am luat ibuprofen+paracetamol. Situatia s-a imbunatatit un pic, dar in continuare nu pot merge mai mult de 5 pasi sau sa stau drept. Exista vreo varianta care sa nu impici iterbentie chirugicala? Multumesc
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Si eu am o intrebare la dvs: ce varsta aveti? Si, defapt banuiesc ca puteti merge dar ca doare foarte tare?!
Adriana N
Data: 12 March 2024Buna ziua, in urma unor dureri de spate am facut o analiza RMN si a reiesit ca am un chist periradicular (Tarlov) pe T11 dreapta de 8/13 mm. Ce-mi recomandati? Sa incerc kinetoterapie sau sa merg direct la un neurochirurg? Precizez ca lucrez la birou, 9 ore de stat in sezut, si am dureri crunte in zona mediana a spatelui. Multumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Mergeti la un specialist in terapia durerii, s-ar putea sa aveti surpriza ca in urma unor proceduri paravertebrale durerea sa dispara. Astfel ati putea beneficia de niste blocaje para spinale care sa se dovedeasca a fi si diagnostice si terapeutice. Astfel s-ar putea demonstra ca durerea de acum nu are inca nimic de a face cu chistul Tarlov.
Filip
Data: 12 March 2024Bună ziua! Ma numesc Florin am 31 de ani și acum 3saptamani am fost operat la testicul stang am avea o torsiune testiculara iar pe cel drept mi lau fixat, și simpt ca o vena întoarsă e normal aceast mic disconfort, va dispărea acest disconfort? Sau trebuie sa consult un doctor
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! O vindecare perfecta inseamna revenirea la starea initiala sau mai bine. Evaluarea operatiei si asigurari in sensul evolutiei ulterioare se cer intotdeauna operatorului. Daca acestea sunt nesatisfacatoare se cere o a doua opinie pe care eu nu v-o pot da in baza datelor furnizate si fara consultatie.
Sinan
Data: 11 March 2024Buna ziua, am facut si eu un Rmn de coloana intreaga si am luat si cd-ul si rezultatul dar din pacate a trebuit sa plec urgent pentru o luna si nu am mai fost la doctor sa vada, deocamdata, as vrea sa va pun concluziile de la rezultat : Cervical : protruzie discala c5-c6 fara contact radicular. Chisturi periradiculare stangi de 3 mm la nivel c5 si c6 Coloana toracala :protuzii discale t3-t4, t4-t5 si t5-t6. Spondiloza dorsala Coloana lombara: Protruzii discale L2-L3 si L4-L5 fara contact radicular. Spondiloza lombara. Rectitudinea coloanei lombara Am 36 de ani, nu stiu daca sunt grave rezultatele
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu mentionati simptomele care v-au determinat sa faceti RMN-ul. Ma ganesc ca devreme ce ati uitat de cd o luna, nu poate fi ceva grav. Totusi la 36 de ani, leziunile de coloana descrise, denota faptul ca ati putea avea ceva mai multa grija de coloana dvs.
Dimen
Data: 10 March 2024Bună ziua! Am un chist Tarlov de 11 mm pe S2 și un hemangiom de 11 mm pe S1. De curând au început durerile care par a fi cauzate de chist. Există tratament pentru chisturile Tarlov și dacă da, îmi puteți recomanda ceva ? Țin sa menționez ca durerile devin din ce în ce mai intense... Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, spuneti “ au început durerile care par a fi cauzate de chist” ! Pentru un tratament corect aveti nevoie de certitudini. Daca durerile nu se amelioreaza cu antalgice obisnuite, aveti nevoie de un consult de specialitate pentru un diagnostic exact si optimizarea tratamentului in sensul escaladarii metodelor terapeutice. In ultima instanta se poate ajunge la operatie daca se justifica.
Cristina
Data: 10 March 2024Buna ziua ! Deja de 4 zile mă doare la coccis , ce este mult mai ciudat e că simt ceva tare și ieșit din partea stingă a fesei . E insuportabil de dureros și incomod cînd mă așez și cînd mă ridic , nu-mi găsesc pozitia. Presupun că e de la ciclism, dar mă tem că e ceva mai grav. Ce poate fi ?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, pana una alta, (mai ales daca faceti si febra), mergeti si la medic, sa nu fie un abcess sau tumora “acel ceva tare”! Nu mai pierdeti vremea, poate fi ceva serios. Medic de familie sau chirurg.
Ionela
Data: 10 March 2024Îmi cer scuze că vă tot deranjez, însă sunt foarte interesată să găsesc cauza tinitusului ca să pot să acționez în timp util . Neurologul mi-a prescris Tanakan doar în urma unui examen clinic. Nu mi-a recomandat să fac nicio investigație. Ce investigații îmi recomandați să fac? V-aș fi foarte recunoscătoare dacă m-ați putea ajuta!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, ma bucur ca ati fost la neurolog. Nu am inteles daca in baza examenului clinic va spus ca sunteti ok si vi-a prescris Tanacan = extract frunze de ginko-biloba, sau ati facut si investigatii. Daca nu trece. Trebuie si niste investigatii gen RMN cerebral/ coloana cervicala si daca sunt negative atunci intra in discutie o evaluare psihologica.
Popescu Mihai
Data: 09 March 2024Buna ziua,soția mea are 40 de ani și în urma unor dureri crunte între omoplați ,durere care a apărut din senin a rămas înțepenită in sensul că nu putea nici să ducă un pahar la gura și îi amorțeau mâinile și în anumite poziții și picioarele.Am făcut un RMN și rezultatul este: Examenul RM al coloanei vertebrale cervicale nu deceleaza modificari protruzive sau degenerative la nivelul discurilor intervertebrale. Fara modificari la nivelul spongioasei corpurilor vertebrale cervicale. Cordonul medular cervical - cu calibru si morfologie normale. Nu se identifica modificari la nivelul spatiilor perimedulare sau al structurilor radiculare din canalul medular cervical..Menționez că am fost și la un specialist neurochirurg și tot la fel a interpretat rmn-ul.A prescris o rețetă cu lyrica ,alanerv ,codamin și un antiinflamator injectabil.In urma tratamentului nu mai are amorțeli și slăbiciune in mâini doar că la efort puțin mai mare,de ex când întinde mâinile în fața sa iau ceva mai greu gen o farfurie mare ,apare o durere in spate care trece după repaus.Toti specialiștii ,inclusiv neurolog au recomandat kinetoterapie .D-voastră ce părere aveți?Nu avem un diagnostic
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, medicatia pe care a primit-o a domolit nervii dar nu a rezolvat problema. Kinetoterapia ar putea ajuta dar defapt aveti nevoie de niste blocaje paraspinale.
Vasile Maria Aurora
Data: 08 March 2024Buna ziua Dl.doctor, de 1 an și jumătate am dureri lombare dar au fost suportabile.Recent am făcut un RMN deoarece am inceput sa am dureri cumplite când stau mai mult în picioare sau merg nu mai mult de 100 m. Nu mai pot mișca piciorul drept și mi se contracta mușchii de la picior.Am luat calmante dar nici acestea nu-și mai fac efectul.Rezultatul RMN este: Atitudine scoliotică dextroconcava cu unghi Cobb de 7grade. Deshidratarea in grade variate a discurilor IV lombare mai accentuată la L2-L4 Osteofitoza marginala antero-laterala etajată. Debord discal circumferențial L2-L3 ce amprentează sacul dural și determină contact disco-radicular extraforaminal cu L2 dreapta. Debord discal circumferențial L3-L4 ce amprentează sacul dural și asociază contact disco-radicular intraforaminal cu L3 bilateral dreapta>stânga. Debord discal circumferențial L4-L5 ce amprentează sacul dural și determină contact disco-radicular intraforaminal cu L4 dreapta. marginala antero-laterala etajată. Debord discal circumferențial L5-S1 ce amprentează sacul dural și asociază contact disco-radicular extraforaminal cu L5 stânga. Canal lombar liber larg. Hipertrofia ligamentelor galbene la L3-L4 și L4-L5 Chist Tarlov de 9/18 mm posterior de S2. Ce mă sfătuiți este de operatie sau tratament? Va mulțumesc
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, in cazul dvs. ar fi de dorit o consultatie. Pe langa patologia de coloana vertebrala trebuie exclusa o potentiala suprapunere cu boala arteriala periferica. Consultatie cu chirurgia vasculara sau minim un doppler vascular.
Sirghi Ramona
Data: 08 March 2024Bună seara! Mă numesc Ramona, 48 de ani. Am contracții musculare între genunchi și gleznă, câteodată simt și laba piciorului amorțită. Dacă stă în poziția vertical este confortabilă dar dacă mă așez în pat mușchii piciorului stâng încep să se contracteze. Nu știu cu ce investigații să încep, la ce specialiști să mă prezint? Mulțumesc frumos!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, incepeti cu neurologia.
Andra Maria
Data: 08 March 2024Bună ziua . Am dureri de spate jos, am făcut o radiografie și rezultatul este: accentuarea cifozei dorsale Mici osteofite anterioare T4-T7 Ușoară pensare a spațiilor intervertebrale T4-T7 Amprente discale în platourile vertebrale L3-L5
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, incercati tratamente cu medicamente antalgice ( pentru durere), daca nu ajuta, vedeti un specialist pentru investigatii si medicamente mai tari sau infiltratii/ blocaje de nervi.
Galița
Data: 07 March 2024Bună ziua! Am vârsta de 45 de ani și în urma RMN efectuat în această lună am primit urmatoarele: -rectitudinea coloanei vertebrale cervicale -corpuri vertebrale cervicale cu dimensiuni normale, discrete anomalii de semnal de tip grasos(Modic II) -discuri intervertebrale C4-C5si C5-C6discret deshidratate, pen sarea spațiilor intervertebrale 4-C5, C5-C6 -la nivelul C2-C3 siC3-C4fara conflicte disco-radiculare -la nivel C4-c5 protuzie fiscala circumferentiala medio-laterala stânga cu amprentare de sac dural, contact disco-radicular intraforaminal stâng cu rădăcină C5, îngustare neuroforamen stâng -la nivel C4-c5 hernie discala medio-laterală stânga 5/14mm cu amprentare de sac dural, contact disco-radicular intraforaminal stâng cu rădăcinaC6 și intracanular cu rădăcina în C7 stânga -la nivelul C6-C7si C7-T1fara conflicte disco-radiculare -fără anomalii de semnal cordon medular cervical și toracal superiorT1-T5. Îmi puteți face recomandări pt acest diagnostic? Mulțumesc anticipat!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, doamna draga, dvs. Inșiruiți o serie de modificari degenerative ale coloanei cervicale compatibile cu varsta dvs. Citirea RMN-ului va facut-o dr Radiolog. Pentru un diagnostic si recomandări terapeutice aveti nevoie de un consult de la un medic neurolog, neurochirug sau (mai ales daca doare tare) - de un specialist in terapia durerii. Deci, pe datele trimise, fara (cât de cat) informații legate de simptomatologie (ideal ar fi si o consultatie cu un examen clinic) nu prea pot sa va fac recomandari personalizate. Va pot spune ca in functie de simptomatologie, tot ce aveti nevoie este fortificarea coloanei cu exercitii si vitamine / medicație, sau dimpotriva (Doamne fereste!) sa fie cazul de operatie.
Ionela
Data: 07 March 2024Completare la mesajul din 5 martie: Între timp am fost și la un neurolog care mi-a spus că totul este ok și că nu îmi poate recomanda altceva decât medicamentele pe care mi le-a dat orl-istul, plus Tanakan. De asemenea, am făcut o radiografie cervicală și un ecodoppler cervical, însă nu a fost identificată nicio problemă. Puteți, vă rog, să mă sfătuiți ce să mai fac?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, ma bucur ca ati fost la neurolog. Nu am inteles daca in baza examenului clinic va spus ca sunteti ok si vi-a prescris Tanacan = extract frunze de ginko-biloba, sau ati facut si investigatii. Daca nu trece. Trebuie si niste investigatii gen RMN cerebral/ cervical si daca sunt negative atunci intra in discutie o evaluare psihologica.
Enache Nicoleta
Data: 06 March 2024Buna ziua , am avut un blocaj la coloana , durere ascutita care continua pe picior in jos. Am facut un RMN, si rezultatul a iesit asa: 1) Hemangiom vertebral degenerat lipomatos cu matrice partial activa la nivel somatic L5 in jumatatea dreapta de 31 mm. 2) Hernie discala postero- laterala stanga T12 -L 1 , cu diametrul AP 6,5 mm. 3) Chist sinovial de 11 mm la nivelul articulatiei costovertebrale de partea stanga la nivel T12.. Ce parere aveti domnul doctor? Multumesc anticipat.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, as avea nevoie de mai multe detalii despre durerea pe picior si de dorit ar fi si un examen clinic focalizat pe picior (care?) si spate.
Ionela
Data: 05 March 2024Bună seara! De două săptămâni trăiesc un adevărat calvar: zgomot puternic în cap și urechi. În cea mai mare parte a timpului este insuportabil. Am fost la medicul ORL-ist, am făcut o audiogramă și mi s-a spus că mi-a scăzut puțin auzul pe sunetele înalte ( eu nu sesizez o pierdere a auzului). Mi s-a recomandat Betaserc și piracetam. După o săptămână de tratament, nu văd nici cea mai mică ameliorare. Vă rog mult să mă ajutați cu un sfat. Ce investigații aș putea să mai fac sau ce tratament mai pot adăuga celui actual, cel puțin să mai amelioreze aceste senzații deranjante. Vă mulțumesc pentru ajutor!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, puteti consulta si un neurolog. Si daca ati veni la mine la consultatie, tot ar trebui sa caut initial cauze neurologice, avand in vedere ca ex. ORL este negativ.
Mirela
Data: 04 March 2024Bună seara. Am 56 de ani si lucrez la birou. Debutul durerilor mele au fost: noaptea m-am trezit cu dureri insuportabile și presiune mare în urechi, toți ganglionii gatului extrem de inflamați si durerosi. După careva ore și un antiinflamator au mai cedat, dar a rămas o durere în omoplatul drept. A doua zi am mers la medic, a suspicionat o pneumonie care desi nu s-a confirmat la radiografie am tratat cu antibiotice și antiinflamatoare, fără nici un rezultat asupra dureri din spate. Alt medic, alta medicație de 10 zile cu arcocsia și alte medicamente inutile. După luni de durere și presiune în urechi am fost la orl, la urechi nu aveam nimic, dar în urma radiografiei cervicale sa constatat un " mic retrolistezis ". Acum sunt pe tratament cu Lyrica, Pentoxi retard si Nyrvusal. Am început azi kinetoterapia, după 10 zile urmează și proceduri de fizioterapie și eventual CT sau RMN. Am dureri foarte mari, care cedează doar la Doreta. Suport cu stoicism și iau o pastila la 2-3 zile. Va rog sa ma ajutați sa înțeleg din ce cauza am acest retrolistezis și dacă exista ceva care sa ma ajute sa se vindece mai repede. Aceste dureri îmi afectează viata de zi cu zi foarte mult. Mulțumesc.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, daca retrolistezisul este mic, putin probabil sa fie cauza unica in simptomele dvs. Dar ar putea fi “cuiul lui Pepelea” intr-o combinatie de factori. Sunteti pe drumul cel bun dar daca ati vedea un specialist in Terapia Durerii, ati urca pe autostrada, ???? !
Cristiano
Data: 03 March 2024Buna ziua , D11 -D12 stanga sa descoperit un mic chist perineural. Dar am dureri mereu usoare dar ma deranjeaza si simt si o infamatie. Oare se poate face operatie? Extactie de chist? Multumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, in princiupiu se poate opera orice. Trebuie sa fie o indicatie corecta, un operator bun, riscuri justificate si asumate de operator dar mai ales pacient.
Daniela
Data: 03 March 2024Pt durere pe sub burtă și radiază în spate ce recomandați pt mama mea
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, banuiesc ca este in varsta - primul lucru, un examen medical care sa stabileasca investigatiile necesare diagnosticului respectiv tratamentului.
Cioflan
Data: 01 March 2024Am istm bucofaringian ingust, apnee in somn și folosesc de o săptămână ap.cpap, ce îmi recomandați sa fac ca să nu mai fie nevoie de aparatul cpap?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, daca aveti alte boli respiratorii sau metabolice corectati-le. Daca sunteti suprapoderal slabiti in greutate semnificativ.
Gabriela
Data: 29 February 2024Un mengion intradural extradural de 15/30mm care ocupa cvasicomet canalul medular la coloana dorsala D9,-10,situat in dreptul orelor9-10 ,poate fi extras fără a fi tăiat niciun fragment din coloana vertebrală?Prin tăiere și prindere cu șuruburi a coloanei clar după aceata intervenție nu mi se mai pot face investigatii de tip RMN?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, la prima si la a doua intrebare cel mai bine va poate raspunde neurochirurgul la care va operati. Orice metal implantat, care reactioneaza la magneti nu permite un examen rmn. Fiecare material / proteza/ surub etc. are specificat de producator daca este sau nu compatibil cu RMN -ul.
Elena Savin
Data: 29 February 2024Bună seara .Va scriu întâi rezultatul 1 RMN CERV: modificări de spondiloza și uncartroza,predominant C5-C6 pe partea dr..Complex disco-osteofitic de 2-3 mm la, C5-C6 cu îngustarea gaurii de conjugare de la ac nivel,cu posibila suferință posturală intraforaminala a nerv C6drept ( ma doare) . Discrete deborduri dicale circumferentiale C4-C5,C6-C7 .Ușoare modificări artrozice ale artic.fatètate cervicale ,mai acent.la niv. C4-C5 ,C5-C6 pe dr....TORACAL : ușoară scolioza în,,,S" a col.dorso-lombare,având componenta dorsala dextro-convexa .Hemangioame verteb.cu dim pana la 10 mm,localizare T6 și T10. Deshidrataredisc T7 -T8 ,cu reducerea înălțimii spațiului intervertebral ,mica protruzie posterioara de ~2 mm la ac nivel fără nimic...LOMBAR : xusoara scolioza dextro-concava ,discrete prolapsuri disc.posterioare L4-L5 și L5 -S1 asociind fine fisuri ale inel fibros,fara conflicte....,moderate modificari degenerative la niv articulatiilor interapofizare ďin reg.lombara inferioara ,modific.lezionala focala cu hiposemnal T1 și T2 ușor hipersemnal STIR ,localizata la niv vertebre S1,având dim de ~7 mm,fără modificări....,...radiologic ..: plaja osteocondensata de 2/ 1,5cm Ilinca stg si in col femural stg de 1 /0,6cm....și DXA L1-L4 -osteoporoza .....am și Distonie faciala ,cervico-toracala cu trat toxina botulinica ,amortirea in somn a mainilor ,daca sunt pe langa/ pe,corp ....întrebari......CARE SUNT RISCURILE ,RIDICAND LA MUNCA PANA LA 15 -20 KG ,ocazional ,în rest pana la 5 kg zilnic ,stat în picioare în jur de 7...9 h ,cu amortirea mâinilor și scăderea forței mâinii dr .......la ce specialist trebuie sa apelez reumato...neuro ...ortoped sau neurochirurg ? MULȚUMESC, ANTICIPAT
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, desigur ca daca nu va protejati coloana leziunile vor progresa. Apelati la neurolog care va poate trimite la neurochirurg. Reumatologul v-ar putea trimite la bai.
Adela
Data: 29 February 2024Buna seara am o întrebare iau tratament azi am luat prima data gabaran și cipralex dar de la gabaran am făcut un atac de panica puternic ce sa fac
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, mergeti la medicul curant sa va reduca dozele sau sa va schimbe combinatia de medicamente.
Stoica valentina
Data: 28 February 2024Buna ziua.Am facut de curand un rmn. Coloana toraco lombara.cat de grav este rezultatul?Modificari degenerative moderate si de statica a coloanei toraco-lombare.Mici deborduri discale T3 T4,median,T4 T5 T6 T7.median,fara contacte discoradiculare asociate. Moderate protuzii discale ,etajate L3-S1,asociind mici contacte,cu radacinile nervoase L4-reces lateral , bilateral.Herniere discala L4-L5,median,cu baza larga de implantare ,amprentare a sacului dural si respectiv contacte cu radacinile nervoase L5-reces lateral bilateral,precum di mica hernierevdiscalaL5-S1,median,cu baza larga de implantare ,asociind amprentarea sacului dural si respectiv contacte cu radacinile nervoase L5,extraforaminal,bilateral si S1-reces lateral bilateral.Mici chiste perineurale Tarlov,vizibile retro-sacrat.Rare mici infiltrate lipomatoase cu substrat degenerativ,diseminate la nivelul maduvei osoase.Hemangioame vertebrale,distribuite aleator la nivelul corpilor vertebrali toracali,cel mai mare avand cca 7mm diametrul AP.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Tocmai astazi a venit un coleg medic la mine cu un RMN pe disc. Am pus CD-ul pe birou si l-am intrebat de ce l-a facut? Citirea a facut-o deja dr radiolog. Colegul meu dorea defapt un sfat, o interpretare a RMN-ului - lucruri care de regula se obtin intr-o consultatie. Asa ca, am discutat, si dupa o examinare scurta ne -am uitat pe CD si i-am facut recomandarile de rigoare. In cazul dvs, oferiți multe leziuni si detalii de RMN. Multe dintre ele se vor regasi probabil, putin modificate, si la un eventual RMN peste 20 de ani. Coloana incepe sa dea “semne de oboseala” la mai toata lumea dupa 30 de ani, dar NU toți acestia au si dureri. Deci pentru un sfat util, personalizat mai imi trebuiesc informatii medicale pe care prefer sa le culeg personal intr- o consultatie, sau, ar trebui dvs sa-mi oferiti un set minim de simptome pe care eu sale coroborez cu date de mai sus. Si asa s-ar naste un diagnostic probabil si o conduita terapeutica.
Elena
Data: 28 February 2024Buna ziua!Am 38 ani am o durere in spate la genunchi drept cu ce pot să îl tratez !
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Daca nu doriti sa apelati la un medic, incercati o saptamana doua de antiinflamatoare (aveti grija la reactii adverse!)
Vieru Alexandra
Data: 27 February 2024Bună ziua . Am 2 chisturi tarlow intracanalare ,nivel sacrat, cel mai mare de 21mm. Sunt însărcinată și asi dori să știu dacă este riscantă nașterea naturală ,le poate afecta ? Este mai bine nașterea prin cezariană sa nu risc să le deranjez? Mulțumesc.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Greu de raspuns, chisturile Tarlov de obicei evolueaza f lent, exista totusi si o varianta de chist cu supapă care ar putea fi influentata de o presiune intraabdominala crescuta.
Ionescu Marian
Data: 27 February 2024Am 67 ani și în urma unui RMN m am ales cu un antero listezis L4 L5 de 4mm.V ă rog să îmi spuneți dacă această afecțiune se poate rezolva cu kinetoterapie.V ă mulțumesc anticipat.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! “Si nu și da!” Kinetoterapia Nu poate rezolva anterolistezisul dar, poate intari coloana si incetinii sau chiar opri progresia lui, avand in vedere si varsta dvs.! Kinetoterapie, ma refer nu la 10 sedințe ci sa continuati cu exercitiile invatate - macar saptamanal pentru tot parcursul vietii.
Mariana G.
Data: 27 February 2024Buna ziua,Am facut un RMN la coloana in data de 29.01.2024. Secvente efectuate:T2 sagital,axial si coronal,T1 sagital, STIR sagital.Hiperlordoza,fara modificari de pozitie in plan coronal. Modificari de semnal de tip deshidratare discala la nivel L3-L4 si L4-L5. Protuzie discala asimetrica la nivel L4-L5,transligamentara,conflict disco-radicular pre-si intra-foraminal stanga.Con medular fara anomalii de semnal.Va rog sa-mi spuneti daca este necesara operatia si daca nu,ce ar trebui sa fac ?Va multumesc!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! “Și Da și Nu!” RMN-ul nu se opereaza! Cata vreme nu v-am consultat si nici macar nu mi-ati spus simptomatologia, ambele variante pot fi valabile.