Cere consultatie

Intrebari si Raspunsuri

Dr. Marius Sintean va raspunde!
Ai o intrebare pentru Dr. Sintean?

Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.

Stoica valentina
Data: 28 February 2024

Buna ziua.Am facut de curand un rmn. Coloana toraco lombara.cat de grav este rezultatul?Modificari degenerative moderate si de statica a coloanei toraco-lombare.Mici deborduri discale T3 T4,median,T4 T5 T6 T7.median,fara contacte discoradiculare asociate. Moderate protuzii discale ,etajate L3-S1,asociind mici contacte,cu radacinile nervoase L4-reces lateral , bilateral.Herniere discala L4-L5,median,cu baza larga de implantare ,amprentare a sacului dural si respectiv contacte cu radacinile nervoase L5-reces lateral bilateral,precum di mica hernierevdiscalaL5-S1,median,cu baza larga de implantare ,asociind amprentarea sacului dural si respectiv contacte cu radacinile nervoase L5,extraforaminal,bilateral si S1-reces lateral bilateral.Mici chiste perineurale Tarlov,vizibile retro-sacrat.Rare mici infiltrate lipomatoase cu substrat degenerativ,diseminate la nivelul maduvei osoase.Hemangioame vertebrale,distribuite aleator la nivelul corpilor vertebrali toracali,cel mai mare avand cca 7mm diametrul AP.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Tocmai astazi a venit un coleg medic la mine cu un RMN pe disc. Am pus CD-ul pe birou si l-am intrebat de ce l-a facut? Citirea a facut-o deja dr radiolog. Colegul meu dorea defapt un sfat, o interpretare a RMN-ului - lucruri care de regula se obtin intr-o consultatie. Asa ca, am discutat, si dupa o examinare scurta ne -am uitat pe CD si i-am facut recomandarile de rigoare. In cazul dvs, oferiți multe leziuni si detalii de RMN. Multe dintre ele se vor regasi probabil, putin modificate, si la un eventual RMN peste 20 de ani. Coloana incepe sa dea “semne de oboseala” la mai toata lumea dupa 30 de ani, dar NU toți acestia au si dureri. Deci pentru un sfat util, personalizat mai imi trebuiesc informatii medicale pe care prefer sa le culeg personal intr- o consultatie, sau, ar trebui dvs sa-mi oferiti un set minim de simptome pe care eu sale coroborez cu date de mai sus. Si asa s-ar naste un diagnostic probabil si o conduita terapeutica.