Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Bungau Maria
Data: 14 June 2024Va rog sa mi spuneti si mie daca in urma unui radiologii la plamani nu am stst cu pieptul lipit de placa deoarece nu am inteles ca asa trebuie dar aproape de placa nu am fost iradiata ? Imi este tare frica Va multumesc frumos!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Indiferent cum ati stat, portia de radiatie ati primit-o de la tubul de radiatii, placa doar absoarbe radiatiile care trec prin organism si le expune pe film. Doza de radiatii de la o radiografie pulmonara este relativ mica, nu ar trebui sa va faceti griji.