Cere consultatie

Intrebari si Raspunsuri

Dr. Marius Sintean va raspunde!
Ai o intrebare pentru Dr. Sintean?

Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.

RUSAN SILVANA
Data: 04 June 2024

Numele meu este Silvana Rusan, am aproape 50 ani, sunt din Cluj, am 1,68 si 60kg, nu fumez, incerc sa am o alimentatie cat mai sanatoasa cu mancare gatita in casa si cat mai sanatoasa, beau ceva cafea dar nu mai mult de 2 cescute pe zi, incerc sa nu fiu sedentara facand plimbari si gimnastica medicala tintita pe spate, hidratarea este cam maxim 1 l pe zi si stau mult in pozitie sezanda avand un job sedentar mult timp pe calculator. • Analize de sange bune, tiroida ok, B12 ok, acid folic ok, tot cam ce tine de aceste dureri sunt in limite normale, doar o usoara anemie (pe care o tratez de 1 luna) si un usoar deficit de vitamina D. • Ce m-a facut sa merg de urgenta la medici aceasta luna, vertij care apare din ce in ce mai des la schimbarea pozitiei capului cu stare de greata si apoi cu o stare generala proasta intreaga zi • Stare permanenta de frig, de rece la nivelul gatului, si occipitalului, parca aud cum imi circula cu greu sangele la nivel de gat si urechi, uneori nu ma pot concentra, am o stare de oboseala ce nu o pot controla. • Dupa recele ce il simt la nivel cervical apare o oboseala si o durere cervicala care urca incet catre occipital si apoi in cap la tample, transformandu-se in migrena intensa daca nu actionez cu medicamente din timp sa o stopez si cu ceva cald pe gat. • Durerea la nivel cervical vine cu rigiditate nu imi pot intoarce capul stanga dreapta sau pe spate si imi simt mulsculatura contractata pe tot spatele superior si oboseala in brate si in general • Durerea apare des in special seara cu intensificare noaptea si cu 2 sau 3 treziri pe noapte • Apare si ziua, doar o saptamana legata pe luna nu am dureri • Apare la efort sportiv, chiar daca sunt exercitii kineto tintuite pe musculatura corpului, facand curatenie, daca stau mai mult in picioare • In urma cu 1 an am inceput un program de kinetoterapie la spate de 2 ori pe saptamana cate 30 minute, timp de vreo 6 luni, insa m-am sintit mai rau, poate nu a fost de ajuns sau nu a fost ce trebuie. • Durerea mai apare des si mai intensa inainte de ciclu cu 10 zile si tine pana dupa. • Apare la schimbarea vremii, cu stari de slabiciune, durere musculara si oboseala in brate, picioare si gat, dureri de cap care devin migrene invalidante. Lipsesc si de la servici din cauza lor sau nu prea pot sta la servici cand ma apuca. • Iau doar paracetamol plus ceva pastile de durere naturiste, care imi mai opresc durerea, alteori iau arcoxia de 90, insa iau prea multe pastile si nu mai pot tine pasul. • Sunt alergica (soc anafilactic) la tot ce este nesteroidian, miorelaxante, aspirina si analgezice, testate de dr. alergolog clinician, doar arcoxia si paracetamol pot lua. Ce au spus medicii: Neurolog Problema musculo-scheletata amplificata de pozitie coloana, musculatura contractata puternic in partea superioara a spatelui, degenerare al osului umarului, scolioza si ca durerile nu pot fi cronice de la herniile de disc pe care le am si cervicalgie cronica. Cu semn de intrebare fibromialgie sau mielaopatie cervicala/radiculara? ORL Vertijul este pe baza contractiilor musculare si a inflamatiei de la nivelul muschiilor gatului cu compresie vestibulara si aparitie vertij. Betaserc ca tratament si kinetoterapie, tearpie Bowen Reumatolog Nu e fibromialgie, ci cefalee cervicogena cronica pe fond de sindrom miofascial cronic, contractii musculare cronice de la pozitia spatelui si de puncte trigger declansatoare de durere Neurochirug Concluzia lui este ca pe fondul perimenopauzei musculatura mea este foarte slaba si trebuie sa fac kinetoterapie intensa cu greutati si maxim de 3 ori pe saptamana cate 50 minute sedinta, cu febra musculara si dupa 2 luni se va simti imbunatatirea, nu masaj, nu fizioterapie, doar repozitionare spate si intarire musculatura. RMNul meu spune – Aspect IRM de degenerare discovertebrala cu iritare de sac dural si nerv C6 stang respectiv corn anterior medular C7si T4, deshidratre discala difuza, reducerea curburii fiziologice. Vă rog daţi-mi si dvs. un sfat sa nu mai iau atatea pastile, sa pot dormi noaptea si sa imi imbunatatesc viata.

Dr. Marius Sintean

Buna ziua! Tind sa dau dreptate d-lui dr neurochirurg, cu mentiunea ca exercitiile trebuie sa fie cu un kinetoterapeut bun. Poate niste infiltratii bine tintite, ar mai scadea durerea si ar favoriza mobilitatea gatului.