Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Canut Constanta
Data: 25 May 2024Buna ziua! Sunt Canut Constanta , am fost operata in 2015 la L1 L2 , fisura,si de 2 ani durerile sau accentuat la L4 L5 S1,si coboara pe picioare .In urma RMN ului ,diagnosticul este ,modificari degenerativ -artrozice si deboduri discale L1 S1 ,unele asociind contacte disco- radiculare .Credeti ca operatia ma poate scapa de dureri? VA MULTUMESC!
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Daca am inteles bine ati fost deja operata, deci stiiți cum este. Nu spuneti varsta, dar “ modificari degenerativ -artrozice si deboduri discale” inseamna imbatranirea coloanei. Incercati medicatie si kinetoterapie, duceti o viata mai activa, mobilizati coloana si daca este cazul - slabiti un pic. V -ati gandit vreo data ,,, aveti 33 de vertebre, cate vreti sa operati? Indicatii clare operatorii sunt: unele fracturi, deficitul motor si sidromul de”coada de cal”, in rest, este preferinta pacientului.