Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Mierlea Mariana
Data: 07 April 2024In urma unei radiografii lombare rezultatul a fost :pensare posterioară a spatiilor intervertebrale L1-L2-L4-L5,L5-S1,mici osteofite laterale,am 64 ani ,am făcut fizioterapie+kinetoterapie și după două luni m-am simțit mai bine,între timp am făcut și un tratament ptr.osteoporoza și un an de zile nu am mai avut probleme,dar în februarie anul trecut am alunecat pe gheață și m-am lovit în partea stângă la coaste nu f.tare dar am avut dureri cam 6 săptămâni dar mi-am revenit ,dar acum am ridicat ceva mai greu(un geamantan in tren)și am simțit o pocnitura cu durere in zona lombara și durerea mi se lasă pe piciorul stâng,iau antiinflamator unguente,plasturi dar nu au efecte,nu pot lua prea multe antiinflamatoare otr că am colon iritabil și an dureri.Ce as putea sa fac ,ce m-ar ajuta fizioterapia sau kinetoterapia?Credeți că sunt bune tratamentele cu suplimente alimentare cu colagen , glucozamină,condoitrina? Vă mulțumesc pentru răspuns.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Da, fiziokinetoterapia ar ajuta din nou. Se gasesc si medicamente pentru durere care sa nu irite stomacul si tubul digestiv. Dintre antiinflamatoare, dupa cum probabil vi s-a spus, unele irita mai putin sau de loc, se poate incerca. Depinde unde si cum doare, mai aveti si optiunea infiltratiilor/ blocajelor de nerv. Suplimentele alimentare au un rol minor, secundar.