Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Plumb bianca
Data: 05 April 2024Buna seara! Am aproape un an de zile ,de când a început mana dreaptă să îmi cam facă probleme! Noaptea mai exact ,nu mă pot odihni ,cum ar trebui , a inceput ușor cu niste dureri ușoare ,apoi suportabile din coloana cervicala de sus ,îmi amorțește ,se duce durerea in mana dreaptă ,apoi ajunge ușor către cot apoi în mână ,și se lasa in degete ,cu niste mari furnicături ,dureri de nu mai simt dimimeata podul palmei cu degetele deloc simt că nu pot tine nici o ceasca de cafea in mana ! Asta se întâmplă numai noaptea ,spre dimineața ,ziua nu simt ,doar mai sunt unele momente de furnicături ! Am fost la medicul neurolog ,pt consult ,acesta mi-a recomandat un RMN la coloana vertrebrala cervicala nativ ! A venit rezultatul astăzi ,până ajung la medicul neurolog ,as dori să îmi spuneți dacă este grav la C2-C3 se constată disc in poziție normală ,fara conflict discoradicular! La nivelul spațiului intervertebral C3-C4 se constată minima bombare discală circumferentiala ne compresiva ,asemenea și pentru C4-CC5! La nivelul spațiului intervertebral C5-C6 se constată bombare discala circumferențială focalizată la nivel paramedian stânga ,fara conflict disco- radicular ,asemenea și pentru C6-C7! As dori să știu ce este de făcut ,exista vreun tratament să scap de aceste dureri nocturne ? Sunt pastile pentru hrănirea nervului ? Vă mulțumesc pentru răspuns !
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Din descrierea RMN-ului facuta de dvs. reiese ca aveti mici modificari degenerative (de uzura) a coloanei cervicale. Nu este ceva grav dar este suparator. Neurologii sunt experti la vitamine, poate va dau ceva si pentru parestezii. Daca nu se rezolva, reveniti.