Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Gemanariu Iuliana
Data: 02 April 2024Bună ziua. Acum 10 zile, imediat după o săptămână cu o gripa urâtă de tip A, însoțită de accese violente de tuse, m am trezit intr-o noapte cu dureri cumplite care încep de la ceafa, iradiază spre omoplatul drept, brațul drept, ajung chiar până la degetul cel mare de la mâna dreaptă. Am ajuns la UPU în două rânduri, pentru că durerile sunt insuportabile, nu mi găsesc nicio poziție care sa mi mai atenueze puțin chinul. Nu a funcționat nimic, niciun calmant administrat. Mi au dat Lyrica ( nu funcționează), Skudexa ( aici e mai ok, mă liniștește și mă doarme ), vitamine ( Tiobec, Neural). Mai iau Gabaran când doare foarte tare. Sub calmante, e ceva mai suportabil, însă durerea nu mă lasă nicio clipă. Medicul reumatolog mi a recomandat RMN. Acestea sunt concluziile: " Examinarea IRM cervicala pune in evidenta cifoza cu raza de curbura centrata la nivel cervical mijlociu , fara pierdere in inaltime a corpilor vertebrali . Semnal relativ omogen al maduvei osoase , cu arii de conversie adipoasa la nivel cervical superior . Fara anomalii de semnal la nivelul cordonului medular . Modificari incipente de uncodiscartroza predominant la nivel C4-C5 , C5-C6 bilateral . Etalare discala circumferentiala la nivel C6-C7 asociind microchisturi intraforaminal Fara hernii discale sau franc conflict disco-radicular decelat" Abia am primit rezultatele, urmează să mă întorc cu ele la medicul reumatolog . As dori, in măsura în care este posibil, și părerea dumneavoastră. Credeți că e ceva grav? E posibil ca toată situația asta sa fi fost declanșată de intensitatea gripei și a acceselor de tuse? ( De vreo două luni, totuși, simt că ceva nu e in regulă în zona cefei și a umorului/brațului drept, dar am pus pe seama poziției in timpul somnului, curentului, lucrului la calculator etc, etc.) Ar funcționa kinetoterapia? Ce alte proceduri mi ar mai ameliora durerea? Acupunctura, poate? Lucrez in învățământ și nu-mi permit sa lipsesc prea mult de la serviciu.... Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Dr. Marius Sintean
Buna ziua! Nu este grav, aveti nevoie de antalgice puternice sau si mai bine: de infiltratii / blocaje de nervi ghidate imagistic (de ex RX sau eco) si recuperare prin kinetoterapie.