Sfaturi medicale specializate de la Dr. Sintean sau de la colegii sai.
In formular de mai jos completeaza campurile datele tale de contact impreuna cu intrebarea care te framanta si apasa butonul "trimite". Mesajul va fi verificat si validat, timp in care nu va fi vizibil pe site. Etapa de formulare a unui raspuns concret poate dura pana la cateva zile.
Ionitescu Gabriela
Data: 22 February 2024In perioada 15-17 Februarie m-am expus la temperaturi foarte joase și am consumat ceaiuri foarte calde ,aproape fierbinți.La scurt timp gingiile mi s-au inflamat .Am mers la dr.stomatolog.Acesta mi-a făcut un detartraj dentar ,după care mi-a cauterizare gingiile și mi-a pus mese cu antibiotic.(in 2 ședințe).Ma asteptam ca inflamarea sa dispară ,dar nu s-a întâmplat .Dl .dr.stomatolog a zis ca început de paradontoză .Când iau norofen inflamarea se reduce ,după care reapare.Fac mențiunea ca am tiroidectomie totala și o paratiroida scoasă .Este știut ca termoreglarea in acest caz este deficitara .Folosesc și Elugel ,dar problema inflamației gingiei persista.Cum ma sfătuiți sa abordez problema ?
Dr. Marius Sintean
Buna ziua, orice inflamatie se reduce la antiinflamatoare, minimum atat cat are efect medicamentul. Daca dr. Stomatolog considera ca aveti de -a face si cu o infectie, atunci aveti nevoie si de antibiotic minim 7-10 zile. Cere-ti opinia si altui stomatolog.